Ženské křestní jméno Nina nemá jasně specifikovaný původ. Pravděpodobně se vyvinulo nezávisle na několika místech současně. Nejčastěji bývá spojováno se jménem zakladatele asyrského státu. Tento perský vládce nesl jméno Ninos, dle něho bylo pojmenováno i hlavní město Asyrie Ninive. Z perštiny by se jméno Nina překládalo jako „skvělá”, „úžasná”. Jméno mohlo vzniknout i ze španělského slova „ninos” s významem „panenka” nebo „dítě”. Slovo „nina” však najdeme také ve svahilštině − zde znamená „matka”. Jméno se dá překládat i z hindského jazyka jako „pěkné oči” nebo v neposlední řadě také z arabštiny − jako „kamarádka”, „přítelkyně”. Nina může být také osamostatněnou variantou různých ženských jmen končících na -nina, například Antonína nebo italského jména Giovannina.

Výklad jména Nina je různorodý a neurčitý. Nositelka jména Nina může být úžasnou ženou, věčným dítětem, matkou i skvělou přítelkyní, může být téměř kdokoliv.

Jméno Nina nemá mužský protějšek. Domáckými variantami jména jsou Ninka, Ninča, Ninečka, Ninoška, Ninuška, Ninuš aj. Jméno Nina nemá mnoho domáckých podob ani cizojazyčných variant. Přesto ho najdeme v mnoha světových jazycích, většinou v podobě Nina.

Jméno Nina zná i slovenština, také němčina, francouzština, italština, španělština, švédština, norština, dánština, dále též ruština, polština, maďarština, rumunština aj.

V naší republice v současnosti žije kolem dvou tisícovek žen a dívek tohoto jména.

Asi nejznámější nositelkou tohoto jména je herečka, manželka Jana Kačera paní Nina Divíšková, nosila ho i její herecká kolegyně Nina Popelíková. Jméno Nina Nováková dala i své jediné dceři bývalá první dáma a skvělá herečka Dagmar Havlová (Veškrnová)
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account