Známý český režisér a scénárista, mladší bratr herce Lubomíra Lipského, se narodil 4. července 1924 v Pelhřimově. Už za války zde působil v ochotnickém divadle Mladá komedie, silně ovlivněném předválečnou tvorbou Osvobozeného divadla. V létě 1945 se přestěhoval ze svého rodného města do Prahy, kde studoval práva a filozofii, ale po čase dal přednost divadlu, láska k divadlu a filmu byla v jeho případě silnější. Pracoval jako herec, režisér i umělecký ředitel v Divadle satiry, které společně s bratrem – hercem Lubomírem a dalšími přáteli založili. (Již v době svých divadelních začátků se poprvé objevil na filmovém plátně – a to ve filmu Řeka čaruje (1945) se mihl v roli mladíka ve mlýně, později ztvárnil již trochu větší roli Karla ve filmu V horách duní (1946) a lze ho spatřit coby herce také ve filmu Červená ještěrka (1948)).
Období normalizace se v Lipského tvorbě odrazilo povinnou veselohrou TŘI CHLAPI NA CESTÁCH (1973), který vycházel z oblíbeného televizního seriálu Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě.
Počínaje dnes téměř zlidovělou komedií JÁCHYME, HOĎ HO DO STROJE! (1974) začala spolupráce Oldřicha Lipského s autorským tandemem z Divadla Járy Cimrmana Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem. Po úspěchu prvního společného filmu na sebe nedala dlouho čekat další kultovní komedie: MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (1976). Podle scénáře Zdeňka Svěráka (na kterém se i autorsky podílel) natočil Lipský ještě dodnes oblíbený dětský film AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ! (1977) a nadčasovou Werichovu pohádku TŘI VETERÁNI (1983) s nezapomenutelnými hudebními čísly.
Mimo filmové parodie LIMONÁDOVÝ JOE (1964) došlo ještě dvakrát na spolupráci Oldřicha Lipského se scenáristou Jiřím Brdečkou Vznikly tak nezapomenutelné filmové klenoty postavené právě na bázi parodie – ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA (1977) a TAJEMSTVÍ HRADU V KARPATECH (1981).
Podle scénáře Vladimíra Jiránka, Oldřicha Lipského a Alexandra Lukeše byla natočena další Lipského komedie SRDEČNÝ POZDRAV ZE ZEMĚKOULE (1982). V průběhu roku 1986 natáčel Lipský veselohru VELKÁ FILMOVÁ LOUPEŽ, jež se odehrává během výstavy probíhající u příležitosti 40. výročí znárodnění československé kinematografie v pražském paláci U Hybernů. Během natáčení však Oldřich Lipský náhle zemřel a jeho poslední film musel dokončit kolega Zdeněk Podskalský…

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account