Jesli u některých mezinárodních dní kroutím hlavou a říkám si, k čemu vlastně jsou, tak dnešní “slavný” den je toho pravým opakem. Není snad člověka, který by si obzvlášť za poslední rok neuvědomil, jak moc náročné a na druhou stranu jak moc důležité je povolání zdravotních sester (i bratrů) a ošetřovatelů.

Již od roku 1965 připadá na 12. květen Mezinárodní den zdravotních sester a ošetřovatelek. Ten by měl být využit k poděkování za jejich záslužnou a nezastupitelnou práci.

Bez každodenní obětavé práce a empatie všech sester a ošetřovatelek směrem k pacientům by nebyl provoz na jednotlivých zdravotních zařízení vůbec myslitelný. Role zdravotních sester je nezastupitelná. Uvědomovala si to již „Dáma s lucernou“ – Florence Nightingale, anglická ošetřovatelka, když se v 19. století věnovala péči o nemocné a zraněné anglické vojáky a v roce 1860 založila první zdravotnickou školu pro ženy v Anglii. Vytvořila základy ošetřovatelského modelu a principy péče o pacienty, které platí dodnes. 12. květen, den jejího narození, se proto stal svátkem všech jejích následovatelek.

Mezinárodní den ošetřovatelek je poděkováním za vaši práci a vyjádřením respektu k vaší profesi. V průběhu let se sice změnily požadavky na vzdělávání, pracovní postupy, máte dnes k dispozici jiné technické vybavení a možnosti, ale podstata zůstává: každodenní velmi odpovědná a náročná práce při péči o zdraví a při záchraně lidského života. Svou nezastupitelnou roli všichni zdravotníci znovu dokázali v náročné době koronavirové pandemie.

Děkujeme!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account