Sidonie Amalie svobodná paní Nádherná z Borutína (1885–1950) pocházela z české šlechtické rodiny. A i když ráda cestovala, takřka celý život prožila na zámku ve středočeských Vrchotových Janovicích.

Byla mecenáškou a organizátorkou kulturního dění. Sidonie byla inspirací pro řadu uměleckých děl, pro řadu básníků, umělců. Taky byla jednou z prvních skutečně emancipovaných žen.

Sidonie byla vzdělaná, mluvila několika jazyky. Při jedné z cest do Paříže se v sochařském ateliéru Augusta Rodina seznámila s básníkem Rainerem Maria Rilkem. Byla z toho celoživotní láska, přestože osobně se setkali jen párkrát.

Do jejího života vstoupil třeba i malíř Max Švabinský, pro kterého byla Sidonie na čas múzou. Taky ji ztvárnil na několika svých portrétech . Klíčové pro její život bylo ale seznámení s novinářem, dramatikem, prozaikem a mužem břitkého pera Karlem Krausem.

Sidonie se narodila 1. prosince 1885 jako jedno z dvojčat manželům Karlu Ludvíkovi a jeho ženě Amélii na zámku ve Vrchotových Janovicích, ležícím 65 kilometrů na jih od Prahy. Rodiče náleželi k takzvané nové šlechtě, rekrutující se z měšťanské vrstvy na základě svých úspěchů v zemědělství, průmyslu či obchodu. Staří aristokraté k nim měli značný odstup a k císařskému dvoru je také nezvali, ale jim to nevadilo.

Druhá světová válka převrátila Sidoniin svět
Už od roku 1939 vznikaly na německé straně plány přeměnit v několika etapách území jižně od Prahy v prostor pro výcvik jednotek zbraní SS.
V roce 1944 zabralo velitelství SS janovický zámek a v obci zřídilo koncentrační tábor pro obyvatele s židovskými předky spolu s pobočkou tábora Flossenburg. Sidonie Nádherná, osamělá a bezbranná, marně protestovala. Odstěhovala se poté na statek ve Voračicích.
V roce 1945 se pokusili v zámku rabovat místní obyvatelé i ruští vojáci. Sidonie se do něj vrátila sice v roce 1946, ale už v roce 1948 byl zámek vyvlastněn.
Baronese se podařilo uprchnout do Londýna, kde prodala sbírku Rilkeho dopisů, aby si vylepšila finanční situaci. Právě tam zemřela v roce 1950 v pouhých čtyřiašedesáti letech na rakovinu plic.
V květnu 1999 bylo její tělo převezeno do Vrchotových Janovic a uloženo na rodinném hřbitůvku v parku vedle bratra Charlieho.

Sidonie Nádherná byla mnohem víc než pomocnicí a múzou velkých básníků -  iDNES.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account