Dříve než se začnete chytat za hlavu, chtěla bych vám říct menší statistiku ambulantních porodů. Například v roce 2018 bylo v ČR evidováno 329 ambulantních porodů.

A teď už k tomu našemu porodu.

Když jsem zjistila, že jsem po třetí těhotná, nenapadlo mě, že budu vůbec přemýšlet nad ambulantním porodem. Bohužel ale okolnosti kolem covidu, mi vnuknuli tuto myšlenku. Samozřejmě toto rozhodnutí nebylo pouze na mně. Potřebovala jsem celou věc důkladně promyslet, najít si informace, které jsou už velmi dostupné a samozřejmě celou věc probrat s partnerem.

Jak už jsem zmínila, jednalo se o již třetí těhotenství, říkala jsem si, že jsem vlastně již zkušená ale pořád jsem měla malinké pochybnosti, vždyť každé těhotenství je jiné, každý porod je jiný a může se stát cokoliv. Naštěstí jsem na rozhodnutí měla dostatek času.

Celou věc jsem probrala s mojí gynekoložkou, která mi sdělila svůj osobní názor a domluvili jsme se, že pokud by byl nějaký problém, mohu jí kdykoliv navštívit. Shodly jsme se na tom, že přeci jen už mi není 20 let a jedná se o porod po 10.letech.

Další důležitou osobou byl partner. V něm jsem měla tu největší oporu. Nejprve jsme se domluvili, že i kdyby se kdokoliv chtěl stavět třeba na hlavu, tak bude u porodu. Ohledně ambulantního porodu jsme se domluvili tak, že pokud budu já i malinká v pořádku a budu vědět že vše zvládnu, tak po porodu odejdeme domů.

Dále se doporučuje, domluvit se přímo s dětským lékařem ke kterému se miminko registruje, tady ovšem bývá většinou problém. To jsme tedy nechali osudu.

Dne 13.4.2021 kdy už jsem 5 dní přenášela, jsem se ráno kolem půl 4 vzbudila s tím, že jdu na záchod. Zde mi ale najednou praskla plodová voda 😀 Šla jsem tedy vzbudit partnera s tím, že rodím. Tomu se moc vstávat nechtělo, protože si myslel, že si dělám srandu, jak jsme už dlouho čekali na příchod dcery 😀 Nakonec, ale vstal. Ještě aby ne, vždyť šlo o porod jeho vysněné holčičky. V klidu jsme zabalili věci, oblékli se a taková ta klasika. Vše trvalo cca 30 min. Poté jsme nechali synovi, kterému je 9 let vzkaz, že jsme jeli do porodnice a vyrazili z domu. V tu chvíli jsme měla už kontrakce po cca minutě a půl, takže cesta k autu se nám prodloužila o moje přestávky na dýchání 😀

Do porodnice jsme přijeli ve 4:12, udělala se všechna potřebná vyšetření jako monitor, sepsání papírů atd. Porodní asistentka ale zpozorovala, že tohle bude hodně rychlé, poslala tedy sestřičku pro partnera se slovy, že pokud chce být u porodu, ať se jde rychle převléknout. Bohužel se zjistilo, že plodová voda pouze odtéká, ale nepraskla úplně.

Šly jsme tedy na porodní box, kde už čekal partner, lehla jsem si, propíchli mi vodu, u které zjistili že je již zkažená díky přenášení a v tu chvíli mi blesklo hlavou, že pokud se nechci dlouho trápit a mít to rychle za sebou, musím udělat dvě věci, uklidnit se, a pořádně zatlačit. Sestřička se nás zeptala, zda máme nějaké přání ohledně porodu, například ambulantní porod, což mi moc pomohlo, abych se uklidnila. Řekli partnerovi ať jde tedy rychle za sestřičkou na dětské oddělení a řekne jí, že máme zájem o ambulantní porod. Partner mi byl po celou dobu velkou oporou, a tak jak jsem si to vysnila, tak to i proběhlo. Doslova jsem 3x zatlačila a malá se narodila.

Dcerka Šárka, přišla na svět v 5:04 s mírami 52 cm a 3950 g. Po porodu dcerku klasicky ošetřili, u čehož mohl být partner přítomný, poté jí donesl zpět za mnou, nechtěli, aby byl přítomný mému šití 😀

Po celou dobu nás nechali všechny spolu, za což jsme moc rádi. Po nějaké chvilce přišla sestřička z dětského oddělení, aby nám vysvětlila, že nám nechce bránit v odchodu domů, ale že by bylo lepší počkat, až přijde dětská lékařka a budou výsledky CRP po tom, co malinká spolykala zkaženou plodovou vodu. S tím jsme samozřejmě souhlasili. Já si odpočinula, nasnídali jsme se, osprchovala jsem se a užívali jsme se mazlení s malinkou. Zavolali jsme synovi, aby byl klidnější a řekli mu, že brzo přijedeme se sestřičkou domů.

Nakonec jsme odešli v 9:44 domů.

Mohu z vlastní zkušenosti říct, že ambulantní porod byl pro mě i pro partnera krásný zážitek a ta nejlepší volba. To, že nemusíte ležet někde v nemocnici, ale užívat si s miminkem hned domácí pohodu, být všichni spolu a užívat si to, je nádherný pocit. Jsem ráda, že existuje tato možnost, že už i v nemocnicích s tím nemají problém, teda alespoň tady v Teplicích a že jsme měli tu možnost toto zažít. Pokud by někdo zvažoval tuto možnost porodu, tak za nás všechny mohu říct, že pokud si jste jistí, máte oporu, víte že to zvládnete a že je vše v pořádku, tak do toho běžte.

Pokud by někoho zajímal naopak nepříjemný zážitek po porodu s dětskou lékařkou a o jejím pohledu na ambulantní porod, nechte mi zde komentář, a já se o tom trošku rozepíšu. Protože odchodem domů nic nekončí. Snad jsem vám tedy trošku osvětlila téma ambulantní porod a budu ráda za každý komentář.

1 Komentář
  1. AlžbětaSoučková 2 roky ago

    Tak to je opravdu parádní příběh. Kéž by ambulantní porody byly brané jako běžná součást porodu a více žen se na ně připravovalo v průběhu těhotenství https://www.mimikov.cz/magazin/tehotenstvi-jeho-faze-a-prubeh/. Já sama jsem v nemocnici byla po porodu klasicky čtyři dny, a o této možnosti jsem nebyla v tu dobu ani informovaná a asi bych jako prvorodička měla strach.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account