Den, který usiluje o dlouhodobé zlepšování péče o duševní zdraví a zvýšení povědomí o problematice je dalším významným dnem ve zdravotnictví, který se zapsal do světové paměti. Od prvního vyhlášení uplynulo již 28 let (10. 10. 1992) a samotné vyhlášení v roce 1992 bylo zcela první aktivitou nově vznikající Světové federace pro duševní zdraví. Od té doby se Světový den 10. října slaví každoročně.

Duševní zdraví znamená dobrou kondici celé osobnosti. Duševně zdravý člověk je schopen přijímat a zpracovávat informace, řešit problémy, logicky myslet, vytvářet nové věci, aktivně se zúčastňovat dění kolem sebe a adaptovat se na nové situace. Umí dobře komunikovat, je citově vyrovnaný, zvládá vlastní emoce, ale zároveň se dovede uvolnit.

Ač se to nezdá, situace posledních několika měsíců měla dopad i na duševní zdraví české populace. Restriktivní opatření měla vliv na setkávání s přáteli, rodinou, na naše koníčky a záliby, spousta lidí přišla o zaměstnání či o možnost podnikat. Všechno toto se pak stává „živnou půdou“ pro pocit úzkosti, stresu a deprese, hladina duševních nemocí kolísá se situací ve společnosti.

Pokud prožíváte silné a opakované úzkosti, které negativně zasahují do vašeho života, cítíte se unavení, vyčerpaní, nevěříte si, máte strach nebo vás nic nebaví, do ničeho se vám nechce, v ničem nenacházíte smysl, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.

Psycholog využívá zejména psychologické prostředky pomoci, tzv. psychoterapii. Psychiatr může navíc naordinovat léčiva k odstranění některých potíží.  Rovněž můžete využít služeb specializovaných poraden např. pedagogicko-psychologické poradny (pro děti) nebo manželské poradny.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account