251

Česká republika je jednou z mála zemí, kde se stále ještě využívá pitná voda i na splachování toalety či na zalévání záhonů a napouštění bazénu. Stále více míst se potýká s nedostatkem vody, zásoby spodní vody mizí a náklady na vodné a stočné se neustále zvyšují. Tato situace nás nutí stále víc přemýšlet, jak vodu využívat hospodárněji a jak s ní šetřit. Dá se předpokládat, že během několika let budeme nuceni recyklovat vodu všichni.
Jednou z možností, o které může už teď každý z nás uvažovat, je recyklace použité šedé vody ze sprchy, myčky nebo umyvadla. Jinými slovy té vody, která neobsahuje fekálie a moč a může být opětovně využita třeba ke splachování toalety, k úklidu, k zalévání záhonů apod.
Konkrétní řešení do rodinného domu i do panelového bytu, které uspoří nejen pitnou vodu, ale i peníze v rodinném rozpočtu, je Bytová studna Hydraloop. Zařízení využívá k čištění vody jednak aerobní biologické procesy a je vybaveno UV lampou, která na výstupu ještě vodu vydezinfikuje. Voda je po vyčištění zbavena virů a bakterií, hygienicky zcela nezávadná. Recyklací šedé vody se ušetří celková spotřeba vody až o 85 % a peníze za nákup pitné vody, a tím i peníze na stočném.
„U nás v domácnosti bylo zařízení spuštěno zhruba před dvěma měsíci a denně recyklujeme kolem 170 l vody, provoz je tichý a zatím bezúdržbový,“ dělí se o první zkušenosti s domácí bytovou studnou Hydraloop paní Alexandra.
Bytová studna se umisťuje přímo do interiéru, dokonce se stává stylovým doplňkem domácnosti. Má moderní design, její provoz je tichý (asi jako u myčky nádobí). Vodu recykluje přímo v místě spotřeby a tím šetří další náklady na čerpání vody. Zařízení je napojeno na wi-fi a první zapojení musí provést technik.
Ušetřit je možné už při počáteční investici. Na pořízení Bytové studny totiž můžeme využít státní dotaci z programu Dešťovka a získat 50 % všech vložených nákladů dle pravidel vyhlašovatele programu. Firma dodavatele recyklačního zařízení poskytne podklady autorizovanému projektantovi, nebo podá žádost o dotaci sama.
 
Připravila: Ing. Alexandra Vondráková
Foto: GABEX s.r.o.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account