Hrad Děvín byl založen kolem roku 1250. Oblast tehdy patřila rodu Markvarticů a pravděpodobně oni Děvín založili. Dnes je, dříve mohutný a nedobytný, hrad porostlý stromy a dochovaly se velké zbytky zdiva, sklepy a hradní studna. Konečná podoba hradu byla dovršena ve 14. století, v té době vlastnil Děvín významný rod Vartenberků. Děvín se stal jedním ze správních center a také sídelním hradem, osvědčil pevnost svých hradeb zejména během husitských válek a následného boje o moc. Dalšími majiteli byli Biberštejnové, Jan Mylner z Mylhauz a na krátkou dobu Albrecht z Valdštejna a Jan Putz z Adlerthurnu, který přenesl centrum a správu panství na Mimoň. Opuštěný a během třicetileté války zřejmě pobořený Děvín začal pustnout.

Vlastní hrad tvořila hranolová věž s připojenou budovou paláce. Hradní areál neměl příkopy, dostatečnou ochranu mu poskytovaly strmé srázy. Dolní předhradí bylo dřevěné. Podél zdi vlastního hradu od něj vedla cesta k druhé bráně do horního předhradí, které bylo již kamenné. Třetí branou se procházelo do horního hradu, který chránily bašty. V podzemí hradu byla objevena tzv. Děvínská štola, kde se těžila železná ruda pro zdejší pece.

Zajímavostí je zdejší studna, údajně až sto metrů hluboká, takže mohla do ní pronikat spodní voda, i když pata objektu je ve výši 442 metrů nad mořem. Ve studni byla zbudována tajná chodba, kterou obléhaní v případě potřeby mohli unikat nebo zásobovat obránce. Možné je, že tato chodba vedla až do kostela sv. Víta v Osečné.

K samotné zřícenině hradu se z centra Hamru na Jezeře dostanete nejprve po zelené Geostezce Po stopách železných rud, která návštěvníky dovede až k přístřešku “Pod Děvínem”. V tomto místě se pak napojíte na červeně značenou turistickou trasu, která vede mírným stoupáním až k samotnému hradu.

 

Tagy:
7 Komentářů
  1. Opäť tip na pekný výlet

  2. NelaVávrová 1 rokem ago

    už jsem o něm tolik četla, snad někdy jak pojedeme kolem, tak už osobně navštívíme. Miluji tyhle místa…

  3. Další krásné místo. Děkuji. 🙂

  4. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Krásné místo, které jsme nejen spolu, ale i já s dcerou několikrát navštívily 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account