Směrem na východ od náměstí stojí půvabný empírový zámek, jenž sloužil hraběcí rodině Buquoyů od r. 1806 do r. 1945.

Tento reprezentativní zámek s parkem na okraji města Nové Hrady vybudoval Jan Nepomuk Buquoy. V roce 1806 byla stavba dokončena Terezií Buquoyovou. Prvním obyvatelem zámku se ovšem stal až synovec Jana Nepomuka, Jiří František August Buquoy, vědec, vynálezce a podnikatel. Jiří Jan Jindřich Buquoy nechal v 19. století přistavět impozantní schodiště na straně do zahrady a vybudovat pavilony zakončující boční křídla zámku. Přízemí zámku tvořily kuchyňské místnosti a byty služebnictva a v prvním patře se nacházely společenské místnosti a hraběcí pokoje. Druhé patro bylo určeno hostům. „Modrý salón” měl připomínat polní stan z dob největších vojenských úspěchů předků. Z tohoto důvodu je zde modrobílé pruhované plátno.

Dnes je zámek ve vlastnictví Ústavu Nanobiologie a Strukturní Biologie CVGZ Akademie věd České Republiky, který zde má své sídlo a v rámci Akademického a univerzitního centra zde působí i Jihočeská univerzita s pobočkami Přírodovědecké fakulty a Fakulty rybářství a ochrany vod.

Zdroj: jiznicechy.cz

Foto: Nela Vávrová

Tagy:
7 Komentářů
 1. Kristýna Štírová 9 měsíců ago

  Tak tam jsem ještě nebyla. Ale vím, že jednu dobu ten zámek řešil nějaké oddlužení a exekuce? Nerada bych se ale pletla, nicméně si myslím, že si pamatuji, že tam byly nějaké majetkové problémy, které se dostaly až ke mně. Ale je pravda, že ten zámek Nové Hrady máme kousek od nás, tak je docela ostuda, že jsme tam ještě nebyli s dětmi.

  • Author
   NelaVávrová 9 měsíců ago

   Dovnitř už se dá pouze výjimečně. Oknem jde pouze nahlédnout do jediné dochované původní místnosti – Modrý salónek.

 2. Aneta Kollerová Mašková 9 měsíců ago

  Hlásím, se, že tu jsem ještě nebyla. 🙂

  • Author
   NelaVávrová 9 měsíců ago

   Dovnitř se bohužel nedá, ale i tak za procházku přes zámeckou zahradu a nahlédnout oknem do jediné dochované původní místnosti – Modrý salónek. Jinak hned vedle je hrad Nové Zámky a zde jsme byli vevnitř a tam je to velmi pěkné 🙂

 3. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  V Nových Hradech jsem byla již asi 3x, ale tento pohled z vaší fotky vůbec neznám… člověk má samé mezery…

  Rádi navštěvujeme Terezino Údolí 🙂

  • Author
   NelaVávrová 9 měsíců ago

   Terčino údolí bude taky 💪. Tento pohled je zezadu, kde je zámecký park. A dá se oknem podívat do jediného dochovaného pokoje.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account