Výlet nejen na Nový rok

Nedaleko od nás, nad obcí Třebouň, vypíná se Třebouňský vrch. Máme zde tradici, že každý rok 1. ledna sem chodíme na Novoroční výšlap. Ale proč si sem nevyjít nahoru i v kterýkoliv jiný čas?

My jsme se jednou vydali na vrchol v létě, když rostly houby a nepřišli jsme domů rozhodně zklamaní.

Třebouňský vrch s nadmořskou výškou 824 metrů je nejvyšším bodem Toužimské plošiny. Geologicky jde o izolovaný vulkanický vrch, tvořený trachybazaltem. (Trachybazalt je vulkanická hornina se složením mezi trachytem a čedičem.)

Rozložitý masiv stolové hory podkovovitého tvaru, s mírným severním a prudkým jižním svahem se nachází zhruba 5 km jižně od města Toužim.

Třebouňský vrch je stolová hora vulkanického původu s prudším jižním a mírným severním svahem, který spadá a ze kterého odtékají vody do údolí řeky Střely.

Severní svah spadá do údolí říčky Střely, jižní obklopuje kotlinu u Blažejského rybníka.

Vrch je dnes z větší části porostlý smrkovým lesem. Svým protáhlým tvarem a téměř 200 metrovým převýšením je charakteristickou dominantou Toužimska.

Na severovýchodním úbočí vrchu se rozkládá Třebouň, po níž se vrch nazývá. Ve středověku byl vrch nazýván Horou. Jihozápadní, nižší část masivu, na jehož úpatí leží Branišov, se nazývá Branišovský vrch.

Kdo si potřebuje odpočinout, může usednout na lavičku s přístřeškem.

Na mých fotech uvidíte Branišovský rybník, při cestě zpět je vidět i město Toužim, kde žiju a bydlím 😊. Bohužel, jak už to tak bývá, najdeme zde i vysílač, který trochu kazí dojem v přírodě. Ale dnes se bez vysílače už prostě neobejdeme.

Také se rozhodně netajím s naším houbovým úlovkem a při cestě jsme nasbírali i maliny a borůvky. Dary lesa byly odměnou za výšlap na nejvyšší horu Toužimské plošiny.

Tagy:
5 Komentářů
 1. Wau tie huby sú úžasné.

 2. NelaVávrová 1 rokem ago

  paráda, a že letos byla houbová sezóna velmi plodná 😀

  • Author
   Lenka Hudečková 1 rokem ago

   Nelo, my tu máme každý rok dobrou houbovou sezónu, jsme (a hlavně manžel) vášniví houbaři, a už se letos zase těším….až vyrazíme 🙂

 3. Hezká vzpomínka na výlet nedaleko vašeho bydliště.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account