Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem, které najdeme v centru obce v sousedství renesančního zámku, patří k nejstarším regionálním muzeím v přírodě v Evropě. Jeho počátky sahají až do roku 1895, kdy bylo v upravené bývalé kovárně a rychtě, nazývané pak „staročeská chalupa“, zřízeno regionální národopisné muzeum.

Novodobá historie muzea v přírodě, jako záchranného skanzenu lidové architektury středního Polabí, byla započata v roce 1967. V následujících letech byl skanzen postupně rozšiřován. V současné době muzeum v přírodě tvoří na ploše dva hektary téměř čtyřicet objektů lidové architektury, a to devět chalup, včetně tzv. „staročeské chalupy“, sedm špýcharů, čtyři stodoly, kaplička a další drobná lidová architektura.

Zařízené interiéry chalup jsou doplněny figurínami a představují život na polabské vesnici od poloviny do poloviny 20. století. V objektu bývalé panské bednárny, jejíž součástí je i stará vesnická škola, se pořádají výstavy s národopisnou tématikou. Tradičními se staly velikonoční a vánoční výstavy s doprovodným programem v celém areálu skanzenu.

Letošní velikonoční výstava s podtitulem Jaro na vsi se koná do 16. dubna. Otevřeno je i ve svátečních dnech.

Tagy:
4 Komentářů
 1. NelaVávrová 1 rokem ago

  Taky se chystáme, hodně mě to láká, děkuji za inspiraci…

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Krása, a my tam ještě nebyli…. škoda 🙁

  • Author

   No to je opravdu škoda, skanzen je moc pěkný, velikostně tak akorát, aby to člověk v pohodě ušel a mají ho hodně dobře vybavený množstvím exponátů, navíc během roku se minimálně 3x ta výstava mění…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account