Renesanční zámek vznikl roku 1563 přestavbou původního gotického hradu. V průběhu historie byl využíván mnoha majiteli a dochoval se do 20. století v dobrém stavu. Po 2. světové válce ho však obsadila sovětská armáda a jeho stav se zhoršoval. Zkázu dokonal požár v roce 1987.

Od té doby zámek pustl. Naštěstí je od roku 2006 snaha tuto významnou kulturní památku a dominantu Stráže pod Ralskem chráněnou od roku 1958 postupně opravovat. Vstup je prozatím pouze příležitostný, v létě se na nádvoří pravidelně konají hudební a divadelní akce, běžně  zatím není zámek otevřen veřejnosti.

Ale jak jsme se mohli nedávno z rozhovoru s paní místostarostkou Stráže dozvědět, snad již během letoška by mělo být upraveno prvních sedm místností tak, aby mohly přivítat návštěvníky. Tak snad se opravdu podaří. Bylo by krásné vdechnout tomuto zámku opět život.

Tagy:
4 Komentářů
 1. NelaVávrová 1 rokem ago

  Poslední dobou je to čím dál častější případ a takových zámků, hradů chátrá a je to tak velká škoda…

  • Author

   Bohužel, ty náklady na opravy jdou opravdu do šílených milionů a obce na takové investice nemají. O to víc jsem ráda, že se ten “náš” zámek daří pomalu oživovat.

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Super, kolem zámku jsme nedávno jeli, je opravdu pěkný. A i já slyšela rozhovor s místostarostkou, která slibuje akce na zámku. Tak se již můžete těšit 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account