Zvičina je nejvyšší bod Zvičinsko-kocléřovského hřbetu (671 m n. m.) a dominanta Podkrkonoší, pár kilometrů od Pecky a nedaleko Bílé Třemešné.

Těsně pod vrcholem se pak nachází Raisova chata. Po mnohaletých sporech mezi německými a českými turisty vznikla v roce 1925 rozhledna přístavbou věžovité otáčivé věže. Od poloviny 80. let 20. století byla však kvůli špatnému technickému stavu uzavřena. Po rekonstrukci v roce 2009 je rozhledna opět zpřístupněna návštěvníkům. Celková výška rozhledny je 10 metrů a vede na ni 65 schodů. Po vystoupání na zasklenou vyhlídku spatříte vrcholky Železných, Lužických a Jizerských hor, Kunětickou horu nebo Říp.

Jen pár kroků od chaty je k vidění ještě pěkně udržovaný Kostel sv. Jana Nepomuckého. Stavba současného kostela byla zahájena z podnětu majitele zdejšího panství Ferdinanda Kountínského r. 1706. Vysvěcen r. 1711. V 19. stol. opraven a přistavěna kostelní věž. V interiéru pískovcový hlavní oltář s postavou Boha Otce, ukřižovaného Krista a s klečícím Janem Nepomuckým v popředí a Janem Evangelistou a Janem Křtitelem po stranách z r. 1740.

Foto: Jaroslava Korpášová

Zdroj: mapy.cz

Tagy:
5 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    pěkné a zajímavé místo :-), děkujeme

  2. NelaVávrová 11 měsíců ago

    zajímavé místečko…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account