Ráda Vám představím místečko vhodné na ochlazení, které jsme objevili na naších cyklocestách.

Biotopové jezírko v Lysolajích (Praha) je uměle vytvořený ekosystém, který slouží jako životní prostředí pro různé druhy rostlin a živočichů. Tato jezírka jsou často navrhována a budována s cílem poskytnout přirozené prostředí místní fauně a flóře a zároveň zlepšit estetický vzhled dané oblasti.

Biotopová jezírka mají obvykle organický tvar a jsou obklopena přirozenými materiály, jako jsou skály, kameny, písek a dřevo, aby vytvořila vhodné prostředí pro různé druhy života. Voda v jezírku je často mělká a obsahuje různé vegetační zóny, jako jsou rašeliniště, plovoucí rostliny, bažinaté okraje a hlubší oblasti pro ryby.

Biotopová jezírka mají několik ekologických výhod. Poskytují útočiště a potravu pro místní druhy živočichů, jako jsou obojživelníci, hmyz, ptáci a ryby. Rostliny v jezírku pomáhají filtrovat vodu a zlepšovat její kvalitu. Biotopová jezírka také přispívají ke zvýšení biodiverzity a podporují ekosystémové služby, jako je omezení eroze, zachycování dešťové vody a regulace teploty.

Je vhodně upraveno i k potřebám lidí. Na břehu jezírka je umístěno relaxační molo, lavička.

Zdroj + foto: Nela Vávrová

Tagy:
6 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 11 měsíců ago

    Další pěkné místo…. Lysolaje – jednou jsme v Praze navštívili dceru v práci a pak jsme jeli dál, a právě přes Lysolaje. Jejich název mě zaujal 🙂

  2. Jaroslava Korpášová 11 měsíců ago

    Paráda, my jedno takové loni také objevili, plánujeme se tam stavit o víkendu, tak jsem zvědavá.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account