SOOS je někdy též nazývaný českým Yellywatonem. Nachází se nedaleko Františkových Lázní.

Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá evropská rarita – národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů, přezdívaná český Yellowstone. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v r. 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Tagy:
5 Komentářů
 1. Tak až sem jsme nedoputovali. Byli jsme ve Frantíkách a z nich pak jeli výletním vláčkem někam k vodě, nyní jsem tedy zjistila, že nejspíš to bylo někam k té vodní ploše Amerika.

  • Author
   Lenka Hudečková 1 rokem ago

   Ano, na Ameriku, což je nádherná vodní plocha, tam jsme také byli vláčkem a jednou nebo 2x i pěšky. Před tím, než se dojede až k jezeru, je totiž malá ZOO. 🙂

 2. NelaVávrová 1 rokem ago

  Byli jsme, spojili jsme s výletem ve FL, kde je nádherně, v covidu zde navíc nikdo nebyl.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account