V posledních dnech na mě ze všech stran na internetu vyskakovaly odkazy na různé pěstírny či zahrady s levandulí. Je to moje opravdu hodně oblíbená květina – bylinka. Miluji její vůni, barvu, vždy se mi spojí s mořem, prázdninami a tak jsem si říkala, že bych moc ráda nějakou takovou levandulovou krásu viděla ráda na vlastní oči a to nejlépe hned.

I hledala jsem, kam bychom se mohli od nás, ze severních Čech vydat, aby to nebyla cesta přes půlku republiky. No a měla jsem štěstí, po docela krátké chvíli jsem objevila jednu takovou soukromou zahradu, která se nachází v obci Klapý.
Jedná se o malou ves na okrese Litoměřice, v současnosti zde žije necelých 500 obyvatel. Nepřehlédnutelnou dominantou je zřícenina hradu Hazmburk (o jehož návštěvu můžete krásně výlet rozšířit). Obec se nachází v úrodném kraji, což jí předurčuje k zemědělství, okolí je známé i pěstováním vinné révy.
Každopádně v centru obce, č. p. 208 se nachází soukromá (nejen) levandulová zahrada známá jako Levandulová zahrada Anette. Za příběhem této zahrady stojí paní Simona Gőrtlerová a její chuť vytvářet něco užitečného a krásného. K pěstování levandule jí přivedlo extrémní sucho a nedostatek vody na zavlažování zahrady. Právě levandule je ideální volbou do podobných podmínek.
Protože však nechtěla mono kulturu, tak vytvořila komplexní zahradu ve stylu českého venkova. Zahradu tvoří již pomalu 20 let a spolu s rodinou jí věnuje veškerý svůj volný čas. Na zahradě můžete krom jiných rostlin obdivovat zhruba šest stovek levandulí v 16 odrůdách.
Zahrada není plošně nijak extra veliká, ale i tak se samotná prohlídka protáhla na déle jak hodinu. Opravdu zde není žádné hluché, nevyužité místo. Na každém koutku je pak i možnost si sednout na lavičku a jen koukat kolem sebe. Tolik včeliček pohromadě, jako zde na levandulových keříčcích jsem již hodně dlouhou dobu neviděla. To se opravdu nedá slovy vyjádřit, to se opravdu musí vidět.
Součástí zahrady je pak i malé “bistro” – kavárna. S nádherným posezením pod starým ořešákem a pod stříškou. My jsme neodolali levandulovému kapučínu a levandulovým (lineckým) sušenkám. Oboje bylo naprosto výtečné, domů jsem si na památku dovezla alespoň lahvičku levandulového olejíčku.
Ke koupi je tu různá bylinková, převážně levandulová kosmetika, ovocné sirupy, pečené čaje. Zájemci si mohou namíchat koupelovou sůl dle svých preferencí a přístupný je i sklep, kde je další spousta krásných drobností (keramika, sušená levandule, svíčky..), ze které si návštěvníci mohou vybrat to NEJ.
Vstupné sem je dobrovolné, na místě jsme si všimli dvou pokladniček. Otevírací doba je v prázdninových měsících: úterý – pátek 9.00 – 16.00 hodin, sobota 10.00 – 17.00 hodin a v neděli od 10.00 – 16.00 hodin.
Spolu s mužem jsme byli z místa naprosto nadšení a bude-li zdraví sloužit, určitě se sem někdy rádi vrátíme. Jak říkala jedna z návštěvnic, která s rodinou seděla o stoleček vedle nás: “sem se prostě stěhuju”. No a já to cítila tak nějak podobně.
Pokud byste do Klapého plánovali cestu, tak krom návštěvy Hazmburku je nedaleko i moc pěkný zámek Libochovice.
Foto a text: Jaroslava Korpášová
Tagy:
5 Komentářů
 1. Aneta Kollerová Mašková 10 měsíců ago

  Paní Jarko, děkuji za podnětný článek. 🙂 Zahrada nesoucí mé jméno mě rozesmála. 😀 Jinak se připojuji k milovníkům levandule. 🙂 Mám ráda jak levandulovou barvu, tak i dobroty. U nás v Olomouci je na náměstí levandulový obchůdek. Kdysi jsem ochutnala levandulovou zmrzlinu a kapučíno. Musím říci, že jsem byla na chuť zvědavá a následně velmi mile překvapená, jak jemná a lahodná byla. 🙂

 2. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

  Jedním slovem – nádhera – a to nepřeháním. Věřím, že se Vám zde líbilo, i mě by toto místo uchvátilo…děkuji za sdílení

 3. NelaVávrová 10 měsíců ago

  Nádhera, tento víkend se chystáme podobným směrem “Levandule pod Řípem”, tak snad budu mít inspiraci sepsat článek 🙂

  • Lenka Hudečková 10 měsíců ago

   Nelo, jsem ostuda, ale dosud jsem nebyla na Řípu, každý rok o něm mluvíme, al e zatím nám to nevyšlo. Bylo by hezké spojit návštěvu na Říp s Levandulí pod Řípem…. třeba se mi to podaří.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account