Místo, kam jezdíme skoro každý rok na 1. máje. Je to náš rituál a zvládáme i tu pusu pod třešní, která zde roste.

Gutštejn je zřícenina hradu jihovýchodně od Konstantinových Lázní v okrese Tachov. Stojí v lesnaté a kopcovité krajině na ostrožně nad potokem Hadovka v nadmořské výšce 425 metrů. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Dispozice hradu byla dvojdílná. Přístup k němu chránil šíjový příkop, za kterým se nacházelo předhradí, z jehož zástavby se dochoval pouze ve skále vytesaný sklípek. Hradní jádro se nachází za dalším příkopem a jeho stavební vývoj nejspíše ovlivnilo málo stabilní podloží tvořené břidlicemi.

Dominantou hradu je čtverhranný bergfrit se zaoblenými nárožími.

Do věže se vstupovalo portálkem vybaveným padacím mostem, který byl přístupný pomocí prampouchu ze sousední budovy nebo parkánové hradby postavené kolem věže. Na věž navazuje obvodová hradba, která na severní  a západní straně obsahuje nejstarší dochované zdivo na hradě.

Její zaoblené nároží je však mladší. K hradbě přiléhala menší budova se dvěma plochostropými podlažími a polopatrem či ochozem, na jejímž místě byl později, současně se stavbou věže, postaven severní třípatrový palác.

Jižní palác vznikl při páté stavební fázi a využil starší konstrukce, ke kterým patří rozměrný sklep s valenou klenbou. V přízemí paláce se nacházely dvě místnosti.

Tagy:
9 Komentářů
 1. Máte peknú tradíciu chodiť pravidelne na tak krásne miesto

 2. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Moc pěkné místo:)

 3. NelaVávrová 1 rokem ago

  mame prochozene Frantiskove, Marianske, ale zkusime i Konstantinové s Gutštejnem, díky.

  • Author
   Lenka Hudečková 1 rokem ago

   rádo se stalo, my to máme všude blízko, tak sem rádi jezdíme 🙂 a nejvíce milujeme s manželem, ale i náš vnouček, Mariánky 🙂 ♥♥♥

 4. Lenka Kapicová 1 rokem ago

  Děkuji za typ, ještě jsme nebyly😊

  • Author
   Lenka Hudečková 1 rokem ago

   Leni, tak přeji hezký výlet, třeba se tam někdy sejdeme 🙂 Nedaleko Gutštejna jsou i ty Konstantinovky, ale hlavně farma Kokašice, kde se dětem líbí a pak nad farmou je Krasíkov… vše stojí za zkouknutí a zvládnete to za jedno odpoledne 🙂

 5. Díky za přiblížení další pěkné památky v Karlovarském kraji.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account