Věž patřila do areálu tzv. dolního hradu, který střežil přístup do hradu. Zajímavý je vstup do věže, který potvrzuje její obranný charakter – nachází se totiž až v polovině její výšky. Kromě pěkného výhledu je na věži umístěna expozice historických řemesel.
Kromě hradní věže je druhou vyhlídkovou stavbou v Lokti tzv. Černá věž. Byla postavena v areálu dolního hradu jako věž strážní. Původně obranná věž hradebního systému města, která je chránila v místě kdysi jediné městské brány. Nacházela se u severní brány sloužící ke vstupu do města.
Až do roku 1562, kdy byla hranolová věž předána městu loket, zde službu konali královští manové. Ti byli vystřídáni městským věžným. V období baroka získala věž současnou úpravu střechy. Ve věži je dnes umístěna expozice loketských kuriozit a galerie.
Z věže je pěkný výhled na město a hrad, zhlédnout tu můžete i expozici historických řemesel. Prezentuje se zde řemeslo hrnčířské, truhlářské, potravinářské (například řezníci nebo výroba loketského perníku). Ve vitrínách tak uvidíte sbírku pečetidel loketských cechů, řadu dokumentů od 16. století – výuční listy, cechovní knihy a řády – keramiku, železné a dřevěné předměty. Zajímavostí je třeba měřítko z roku 1751, které je vyřezáno řadou motivů ze života řemeslníků a z církevního okruhu. Opravdu pěkné a zajímavé.
Zdroj: Sokolovsko-památky a umění
Foto: Marcela Kapounová
Paráda, v Lokti bych už pomalu mohla dělat průvodkyni
Když nám přijede vícedenní návštěva, vozíme je sem… Loket zatím nikoho nezklamal