Než mě vloni v září totálně udolal covid, stihli jsme ještě na pár dní navštívit České Švýcarsko, pobyt, který jsme měli od dubna objednaný.

Jedno z náhodně objevených míst se jmenuje Trpasličí skála. Bydleli jsme v Doubici a jezdili přes Chřibskou do Jetřichovic…a někde cestou jsem si jako spolujezdec všimla, že jsou tam právě takto jmenované skály.

Trpasličí jeskyně leží u silnice na okraji Rynartic směrem do Jetřichovic. Místní lidový umělec Ernest Wahr tu roku 1833 ve skále vytesal reliéfy Sněhurky a trpaslíků. Po válce reliéfy zarostly mechem, ale po roce 1989 byly očištěny a znovu nabarveny.

Od silnice sem vedou schody. Turista musí absolvovat výstup do stráně, kde na něj ve skále čeká vytesaná Sněhurka i se sedmi trpaslíky. Najít je všechny je celkem zábavná hra. Že objevíte všech 7 trpaslíků nezaručujeme. I když jsou trpaslíci nedaleko od sebe a jsou barevní, zjeví se vám vždy, když to nejméně čekáte. Určitě je všechny najdete, ale dá to zabrat.

Trpaslíci i se Sněhurkou shlíží ze svahů úvozu. První část výletu za trpaslíky vede po dřevěném schodišti ke skále a dál stezkou po úzkých schodech v jejím sevření, kde se objevují jednotliví barevně vyvedení trpaslíci. Vršek skal je vhodný k zastavení a malému odpočinku a skýtá pohled na okolní lesy a dole se vinoucí silnicí. Návštěva Trpasličí skály je oblíbená zejména u dětí, které ve vytesaných reliéfech objevují své oblíbené pohádkové postavičky.

Výlet na skálu se nám líbil, nezabralo nám to více než půlhodinky času, a ještě jsme našli i nějaké houby. Jediné nepříjemné bylo, že dny předtím pršelo a schody byly mokré. Ale jsme tu, tak dobré 😊

Bohužel, z mého pohledu není tento výlet určený pro těžce se pohybující turisty, s holemi nebo na vozíku.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Nádherné místo, které jsem doposud neznala a to to do této oblasti nemáme až zas tak moc daleko. Díky za prima článek.

  2. NelaVávrová 1 rokem ago

    Krásné, příroda je mocná 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account