Jako mnoho jeskyní i Bozkovské byly objeveny při lomových pracích a to v roce 1947. Při jejich zkoumání a vyhledávání dalších prostor byla poprvé použita elektroodporová geofyzikální měření. Po dlouhodobých čerpacích pokusech, které vedly ke snížení vodní hladiny, byly objeveny další neznámé prostory.

Jeskyně jsou tvořeny dvěma poměrně samostatnými systémy chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. V nejnižších částech jsou trvale zaplaveny vodou a vytvářejí se zde podzemní jezera, největší v Čechách.

Ke zpřístupnění jeskyní došlo v letech 1965–1968. Zdejší krápníková výzdoba vzniká mnohem pomaleji, protože v dolomitech je mnohem méně kalcitu, než v čistých vápencích. Přesto zde vytvářejí rozmanité a mnohdy zvláštní výtvory. Unikátní jsou struktury selektivní koroze – vypreparované křemenné žilky ve stěnách, či pásková textura silně prokřemenělého dolomitu.

Na stropě se v některých místech objevují heliktity, excentrické krápníky, rostoucí bez ohledu na zemskou přitažlivost. Působivým vrcholem prohlídky je Jezerní dóm s největším českým podzemním jezerem. V modrozelené hladině průzračně čisté vody, vyplňující největší dosud objevenou prostoru, se zrcadlí skalní stěny dómu i nízké stropy jeskyně.

Kromě netopýrů, nejpopulárnějších živočichů podzemí, kteří zde využívají jeskynní prostory jako úkryt zimním období, tvoří jeskynní faunu zejména různé druhy much, motýlů a brouků. Bozkovské dolomitové jeskyně byly v roce 1999 prohlášeny národní přírodní památkou a ochranné podmínky se vztahují nejen na podzemní prostory, ale i na celý povrchový areál s nejbližším okolím zkrasovělého dolomitového masivu.

Jedná se o jediné přístupné jeskyně na severu Čech. Nachází se v obci Bozkov v okrese Semily.

Tagy:
12 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Krásné jeskyně, kam jsme jezdili se ZŠ na výlety… Ráda jsem si připomněla, děkuji.

  2. NelaVávrová 1 rokem ago

    Jediné? To je zvlášní… Krásné.

  3. Evidentně už jsem unavená, poněvadž jsem četla “Božkovské” jeskyně. 😀 Nevím, jestli má cenu napsat, že nejsem alkoholik… 😀 😀 😀

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account