USA – Právě v Americe vznikla postava Santa Clause. Na Štědrý den v noci rozváží dárky, které vyrobili skřítci na severním pólu. Děti je rozbalují až druhý den ráno. Nejrůznější národnostní tradice, které si do Spojených států přiváželi migranti, se projevují v rozmanitosti vánočních zvyků. Nakonec se postava vánočního muže, který rozděluje dárky, v průběhu předešlých let sjednotila v podobě Santa Clause.
Španělsko – Podle tradice dostávají děti dárky na Tři krále a roznáší je jeden z nich a to Baltazar. Pro koně se připravuje oves a mrkev. Kromě toho zde již také panuje Santa Claus.
Rusko – Pravoslavné Vánoce jsou až 6. ledna, ale v období Sovětského svazu byly nahrazeny svátkem Nového roku, kdy chodil Děda Mráz  s dárky a místo anděla ho doprovázela Sněhurka v bílém kožíšku.
Anglie – Ráno 25.prosince nacházejí děti v připravených ponožkách dárky, které jim přinesl Father Christmas (Otec nebo také Duch Vánoc) anebo Santa Claus, oba často splývají.
Itálie – Ježíškovi tu říkají Gesů Bambino, zatímco Babbo Natale (Vánoční tatík) je obdobou Santa Clause. Na Sicílii roznáší dárky čarodějnice Befana, ovšem až 6.ledna.
Skandinávie – Ve skandinávských zemích panují vánoční skřítci : finský Ukko, jemuž pomáhají malí pidimužíci, švédský dědeček Jultomten, norský skřítek Julenissen a konečně dánští skřítci se špičatými čepičkami. Stále populárnější je tu Santa Claus.
Japonsko – Japonci jsou sice buddhisté, ale Vánoce se tu přesto slaví, i když až na Nový rok. Dětem nosí dárky jeden ze starých šintoistických bůžků jménem Hoteišó, někdy nazývaný Santa Kurohsu.
Jižní Amerika – V některých zemích se obdarovává na Štědrý den, někde je nadílka až v lednu. V Argentině naděluje Magi na své pouti za Ježíškem. Ve Venezuele a Kolumbii děti věří, že hračky vyrábí Santa Claus, ale roznáší je Ježíšek. V Brazílii přichází Papai Noel, v Chile pastýř Viejo Pasquero, oba nápadně podobní Santa Clausovi. V dalších zemích vítězí Ježíšek (Gesu Bambino, Niňo Dios, El Niňo Jesus).
Maďařsko – Vánoční nadílku obstarává Ježíšek (Jézuska) a dárky se rozdávají na Štědrý den před večeří.
Německo – Ve větší části země roznáší dárky Christkinde neboli Ježíšek, jen na severu panuje zrzavý vánoční muž Weinachtsmann, jemuž však úspěšně konkuruje Santa Claus.
Polsko – Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří. Děti věří, že Ježíšek přichází s oslátkem, a proto připravují pod stromeček trochu sena.
Portugalsko – V katolickém Portugalsku vládne Ježíšek (Menino Jezus).
Rakousko – podobně jako u nás přichází Ježíšek na Štědrý večer a u stromečku se cinká zvonečkem.
(převzato z knihy Český lidový a církevní rok)
 

 
 
 
Dnes je druhá adventní neděle, neboli bronzová neděle. Zapaluje se druhá svíce.
Druhou svíci zapalujeme za Mír – za mír v sobě, v lidech kolem, v zemi naší i v těch za hranicemi. Možná právě toto přání je společné všem dětem celého světa, bez ohledu na to, jestli k nim přiletí Santa Klaus komínem, nebo se objeví tajemné kouzlo Ježíška. 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account