Podle evropské studie WAVE zažilo 32 % žen v ČR nějakou formu domácího nebo sexuálního násilí. Tento článek nepíšu jen kvůli těmto děsivým statistikám, ale také kvůli temným příběhům, které jsem sama vyslechla, a v neposlední řadě kvůli své vlastní zkušenosti.

Vím, že je to složité a těžké téma. Je náročné v jednom článku shrnout to podstatné. Faktem je, že policie řeší jen zlomek případů násilí na ženách. Důvodů je více a jsou různorodé – od ekonomické závislosti, vsugerovaných pocitů viny (“může si za to sama”) až po nedostatek validních důkazů. Bohužel pokud chcete vypovídat o události, která se stala mezi 4 očima, pachatel může vše popřít a vaše výpovědi budou “slovo proti slovu”. Tohle mimo jiné ukázala kauza celebrit Amber a Johny, kde nakonec soud rozhodl ve prospěch herce. Tímto samozřejmě chci poukázat nejen na to, že obětí násilí můžou být i muži, ale také na fakt, že křivé svědectví a tím spíš od veřejně známé osobnosti velmi škodí skutečným obětem násilí, které se potom můžou častěji setkávat s nedůvěrou okolí. A věřte mi, to poslední, co chcete slyšet v moment, kdy zoufale hledáte pomoc, je, že jste si to celé vymyslela. Tímto prosím, važte slova, když se Vám někdo rozhodne svěřit s nějakým problémem.

Pokud už se na Vás někdo obrátí v problematické životní situaci, nebojte se ho odkázat na pomoc odborníků. U nás v ČR je poměrně známá organizace Bílý kruh bezpečí. Nebojte se zeptat, co konkrétně daná osoba potřebuje. Takhle jsem jedné slečně například dohodila práci i s ubytováním (nebojte, nejsem kuplířka).

I když dotyčné osobě nemůžete poskytnout ubytování nebo finance, počítá se i psychická podpora. Spousta obětí násilí může mít poškozené sebevědomí, nevěří si, mají ohromný strach z budoucnosti. Když jim dáte najevo, že věříte v jejich sílu, odvahu a schopnosti, může to být důležitý impuls k tomu, aby oběť začala svou situaci aktivně řešit.

Pokud oběť žije s násilníkem v jedné domácnosti, nabízí se jako řešení odchod oběti nebo pachatele. Ovšem jsou i organizace, které se snaží pracovat s pachateli násilí tak, aby rozchod nemusel být jediným řešením násilí ve vztahu. Důležité je, aby pachatel přiznal svou chybu a vinu a byl ochotný změnit své chování. Existují například programy pro zvládání vzteku (více informací na webu Ligy otevřených mužů).

Sdílím zde odkaz na rozhovor s psychologem Davidem Čápem, který je jedním z lektorů programů pro násilníky, najdete jej ZDE.

V některých případech musí pachatel podstoupit i odvykací léčbu kvůli závislosti na alkoholu nebo na drogách.

Závěrem Vám přeju zaprvé otevřené srdce, oči i uši, ať dokážete podpořit a pomoct tam, kde je potřeba. Možná by Vás překvapilo, kdo všechno zažil a zažívá podobné utrpení. Já jsem například zažila fyzické napadení pěstmi a kopáním od vysokoškolsky vzdělaného člověka 😔 A pokud se Vám děje nebo stalo něco z toho, o čem píšu, přeju Vám hodně sil, odvahy a také sebeúcty 💔

Tagy:
4 Komentářů
  1. Naštěstí jsem nikdy neměla po svém boku někoho, kdo by měl takové spády, přijde mi to naprosto nepředstavitelné a nedokáži si představit v takovém vztahu žít.

  2. Author
    ŠárkaMariana 2 roky ago

    Dodávám vysvětlení zkratky WAVE: jedná se o organizaci Women against violence Europe.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    domácí násilí je opravdu špatná věc, zažila jsem především psychické týrání…

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account