Flan Caramel - sladký desert pro lepší náladu!

Vytisknout recept
Když už přijde depka, je tohle skvělý vyprošťovák. Nečekejte žádnou dietu, ale jednou za čas!  Jedná se o španělský dezert, který je podobný pudinku, panna cotě a creme brulle. Je jednoduché ho vyrobit ale potřebuje chladnout a tím se čas něž ho sníte trošku prodlužuje.
 
Prvním nejtěžším krokem je udělat karamel. Pak je to brnkačka. Karamel dělám tak, že 100g cukru dám do rendlíku s vodou a čekám, čekám, čekám. Karamel je v tomto velmi zrádný - je potřeba na něj ostražitě koukakt během minutky se dokáže přepálit. Voda začne nejdříve bublinkovat malými světlými bublinkami, které se po chvíli začínají spojovat ve větší, tam je potřeba být ostražitý. Bublinky začnou tmavnout. Necháme je ještě chvíli tmavnout do té správné karamelové barvy a stáneme z ohně.  A nalijeme na dno formiček do kterých to budeme dávat - já dělám flan do malých formiček (tak jako ve španělsku), někdo ale dělá i velké koláče.  Ve výsledku je to jedno jen je potřeba polít celé dno karamelem.  Zbylý karamel dám do nějaké mističky a nechám ho chladnout.  Do karamelu namočím lžičku a kreslím si sním na pečícím papíru (měla by fungovat i silikonová deska, ale papíru dávám přednost). Čím chladnější karamel tím tenčí čára. Vzniknou Vám tak skvělé ozdůbky. 
 
 
Smíchám jedno vajíčko a žloutek se smetanou, vanilkovým extraktem, kůrou z citrónu, zbylí cukr a brandy. Prošleháme a nalijeme do formiček cca do půly své velikosti. Dám je do pekáčku, který doleji vodou a dávám na 150°C na 40 minut péci. Poté vyndám a nechám chladnout jinak by se vše rozteklo.
Teď už jen stačí nožem objet okraj desertu a překlopit na talíř. Karamel se krásně rozteče po celém talíři a Vy budete za hvězdu. Dozdobte snítkou máty nebo kousky ovoce a Vaší ozdůbkou a užijte si desert. *coffee*
Znáte, nebo vyzkoušíte? 
 
Tereza 
2ks - Vejce
200ml - Smetana ke šlehání
50ml - Brandy
50ml - Voda
0,5-1lžička - Vanilkový extrakt
ks - Kůra z půlky citronu
150g - Cukr
příprava - 10
vaření - 40
Kategorie Dezert
Uvařila TerezaNáhlovská

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account