Kreativní činnost nejen obrušuje ostré hrany stresu a pomáhá mu předcházet. Při terapeutickém použití dokonce i dokáže vyměnit naše spouštěče hrozeb (s reakcemi vztek, hněv, boj, útěk, atd.) za lásku k sobě i druhým.

Kreativní jsme se narodili

Nezáleží na to, zda si o sobě myslíte, že neumíte malovat, psát, šít či jinak tvořit. Umět cokoliv je poměřování se s určitou dokonalou představou, kterou nosíme uvnitř sebe. Umět nespouští kreativní proces. Mnohdy mu dokonce brání. Nežádejte po sobě profesionální – dokonalý – výsledek, protože se tím zaženete do kouta a mnohdy ani nezačnete snít ani tvořit.

Co je vlastně kreativní v mém životě?

Kreativita přichází nepozvána. I při vaření, pečení, kdy se nedržíme striktně daného receptu a vnášíme do jídla něco svého. Nebo při telefonování či poslouchání čehokoliv, kdy si jen tak čmáráme na papír, nebo vyťukáváme prsty melodii. To vše a mnohem více je otevřená, přirozená kreativita.

Myslím si, že nejsem kreativní

Kreativita nás provází celým životem, ačkoliv ji nazýváme jinými jmény. Naše nápady, ať jsou kreativitou. Je to překvapující? Že když vás napadne, dneska bych si zašla na kafe s kamarádkou, hned ji napíši a zeptám se zda půjde -> i to je kreativita. Chrání nás před nežádoucím stresem a starostmi.

Potlačování kreativity

Začíná obvykle větou: “Ale já vůbec nejsem kreativní. Musím mít vše naplánované. Jsem na přesnost a čísla.” Takto jste se nenarodili. Tací jste se pouze naučili být. A svou kreativitu potlačujete Co se děje když potlačujeme svou kreativitu a nedáváme ji v našem životě prostor? Divíme se jak velký vliv na nás mají stres a starosti velký dopad, až cítíme beznaděj, prázdnotu a upadáme do úzkostí, dokonce i deprese.

KREATIVITA = RADOST, ŠTĚSTÍ, ÚLEVA

Postupně sami, v kolektivu a nebo s vedením zkušeného lektora, na tom vůbec nezáleží. Stačí nám 5 minut denně kreativní činnosti, abychom si odpočinuli. Je možné si řešit své reaktivní záležitosti kreativní cestou, k tomu však doporučuji navštěvovat zkušeného lektora.

PŘEJI VÁM KRÁSNÉ KREATIVITOU NAPLNĚNÉ DNY!

Tagy:
6 Komentářů
 1. Lenka Hudečková 2 roky ago

  Něco umím a něco mi vůbec nejde, každý jsme nějaký a vynikáme v něčem jiném 🙂

  • Author
   Reni Slábová 1 rokem ago

   Vynikat v něčem je pouze EGO promlouvající a přebírající otěže života. Být v tvořivém proudu a nechání se jím unášet, bez očekávání výsledků, je propojování s vlastní duší, která právě je ten element, který žije tento život.

 2. Já osobně jsem s kreativitou velmi na štíru.

  • Author
   Reni Slábová 1 rokem ago

   Sedněte si sama a nebo si najděte někoho s kým kreativní tvoření budete sdílet. Používání tahů rukou a vnímání nejen uvnitř, ale vidění i očima vás osvobodí a proměníte svou vlastní zkušenost v něco nového. Odpočinete si a odlehčíte svým starostem.

 3. ŠárkaMariana 2 roky ago

  Děti jsou úžasně kreativní a tvořivé 🤩 Když si hraju a povídám s dcerou, dokáže na mě přenést svou dětskou hravost, zvídavost a fantazii 😘

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account