90

 
VZTAHY – velký vliv na to, jak vnímáme a prožíváme vztahy má období cca od 7. do 14. roku věku.
Je to období, kdy dozrává naše 2. čakra – centrum vztahů a zásadním způsobem se podepisuje na naší schopnosti radovat se ze života.
V této době máme ještě nárok být dětmi a záleží na podmínkách, ve kterých vyrůstáme, jak se toto období projeví v našem dospělém životě.
 
Elementem této čakry je voda, která může mít více skupenství.
1)    Voda normálně plyne = harmonická čakra.  Jsou to situace, kdy podmínky v dětství, ve kterých dítě vyrůstá jsou v pořádku, tzn., že všechno plyne a funguje tak jak má, dítě má možnost být dítětem, zkoušet si nové věci, zjišťovat hranice, zkouší i extrémní situace a poznává, jakou zkušenost mu to přinese. Dítě je kreativní, nadšené, radostné, poznává své možnosti, schopnosti a učí se odpovědnosti.
 
2)    Voda zamrzá = zamrzlá čakra. Jsou to situace, kdy dítě si nemůže dovolit být více dítětem třeba i proto, že je na něho naložena velká odpovědnost, která ještě nepřísluší jeho věku. Mohou to být situace, kdy dítě supluje nepřítomnost jednoho z rodičů, ať z důvodu jeho pracovní vytíženosti, fyzické nepřítomnosti, nebo proto, že některý z rodičů pil. Také to mohou být situace, kdy dítě tzv. nahrazuje rodiče v péči o mladšího sourozence. Rovněž to může být i v případě perfektních, nebo úzkostných rodičů, kteří nedovolují dětem zkoušet si různé životní situace a poznávat, kdo vlastně jsou, na co mají, jak se mohou projevovat v tomto světě. Tyto situace vedou k potlačení jejich kreativity, rovněž ke ztrátě dětského nadšení, spontánnosti a radosti. Je to pak většinou o „automatickém“ prožívání života místo jeho žití v radosti a nadšení.
 
3)     Voda se vaří = rozvařená čakra. To jsou situace, kdy se dítěti nepostaví mantinely, kdy se mu neurčí hranice a dítě tzv. jede přes limity. Pořád pak chce víc a víc, nic ho neuspokojuje. Dítě nemá možnost poznat důsledky svého chování. Častokrát takové dítě ztrácí kontakt i s realitou, tvrdě až agresivně si na svých rodičích a okolí vyžaduje plnění svých potřeb, požadavků a přání. V mnoha případech takové dítě následně ve starším věku uniká z reality a nefungující vztahy v rodině nahrazuje různými závislostmi, např. alkohol, drogy.
 

Jaké jste měli dětství vy? Jak prožíváte vztahy?

 

Jaké by to bylo uzdravit své dětství a prožívat harmonické vztahy v radosti?

 

2. čakra – Uzdravení vztahů

živý celodenní seminář

11. 3. 2017 Praha 5 – Barrandov

 
 

Bc. Anna Bartošová

  lektorka, terapeutka, autorka Akademie života 

  www.annabartosova.eu
 
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account