Velmi úspěšný lidé měli něco společného … Při neúspěchu se nevzdávali. Jak to máme my dnes nastavené?
Je čas úspěchu, čas, kdy neúspěchy se neodpouští. Jsme v každodenním stresu, bojíme, když neuděláme něco správně, jaký bude následek. Často jsme závislí na hodnocení druhými. Vůbec nás nezajímá, jestli to dané hodnocení je pravdivé, skutečně míněné, od srdce … nebo je to jen manipulativní technika. Čert aby se v tom vyznal!
Abychom se podvědomě vyhnuli kárání, bázni, abychom se nehroutili pod tlakem kritiky, raději přežíváme. Ano, nejsou to všichni, ale sáhněme si do svědomí, jak to každý z nás má …a přitom je to tak jednouché. Na nic v životě nemáme záruku, nic nemůžeme reklamovat, můžeme jen doufat, že neúspěch bude vyvážen úspěchem. Ale to je přeci hodně! Ne každá chyba je definitivně nevyhnutelná. Můžeme si chybky rozdělit na chyby srdce a chyby hlavy.  V takovém obecném pojetí platí, že chybky srdce jsou detailně promyšlené, většinou úmyslné a je snaha, aby to nějakým způsobem prošlo. Chybou hlavy, pokud to tak nazýváme, je to, že se snažíme udělat něco správně a ono se to z nějakého důvodu nepovede. Nebylo tam žádné negativní promyšlení, bylo to jen dobře míněné a v dobrém úmyslu. Za tuto chybu bychom se neměli trestat, stačí se poučit, najít jiné lepší řešení. Vzpomeňme si v úvodu zmiňované úspěšné lidi. Walt Disney byl také vyhozen, že neměl dobré nápady … a vidíte, nevzdal to.
Lidé, kteří se snaží vyhnout tvrdé kritice, postupně vykazují málo své iniciativy, málo tvořivosti … vyhýbají se odpovědnosti, hledají důvody, proč to či ono neudělat … splývají s davem. Je jisté, že se tímto způsobem vyhnou chybám, ale v životě se daleko neposunou.
Ale všichni máme na výběr. Budeme šedou eminencí? Nebo si třeba stanovíme cíle a odložíme ten těžký batoh minulosti plný křivd a nespravedlnosti, sebelítosti nad rozlitým mlékem, kdy se srdcervoucně terorizujeme sami? … doporučuji neodkládat, ale přímo vyhodit, zašlapat, zakopat, vystřelit do vesmíru!
Udělali jste to? Už? Tak honem …! A teď můžete začít… sepište si své cíle, své plány, buďte rozhodní a neotálejte. Ano, zítra se dá také začít, ale proč ne dnes …nevzdávejte to hned po prvním neúspěchu, připravte se na kritiku a využijte zpětnou vazbu. Ne nadarmo se říká, že učit se máme od svého nepřítele.  Pokud uděláte chybu … no a co? Poučte se z ní a najděte jiný způsob cesty a pro příště neopakujte ty staré. Nebojte se nového. A buďte odpouštěcí typ, chybu v životě, v práci může udělat každý.
Přeji hodně štěstí, hodně síly. A pamatujte, TI nejúspěšnější byli ti, kteří správně reagovali na své chyby.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account