Spánek je věčné všudypřítomné téma. Vždyť nic jiného častěji neděláme, všichni. Každý z nás každý den vždy jistou část věnujeme spánku. Bez spánku to prostě nejde. A to i přesto, že na tento neodvratitelný fakt velmi často zapomínáme. Pokud hledáme čas, nezřídka bereme právě v oblasti spánku. Nevědomky si tak ubližujeme a zhoršujeme tak i svoji produktivitu. Ve výsledku pak ztrácíme.
Spánek je základní fyziologickou potřebou. Nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek se odráží nejenom ve zhoršených fyzických výkonech, ale také na naší psychice. Mnohé vědecké studie také dávají potíže se spánkem do souvislosti s dalšími zdravotními potížemi, dokonce i velmi vážnými.

    Existuje nespočet důvodů, proč spát.
    Existuje nespočet důvodů, proč řešit poruchy spánku.
    Existuje nespočet důvodů, proč dělat vše pro dostatečný a kvalitní spánek.

Mezi všemi těmi důvody vévodí seznam potíží, které se mohou objevit v důsledku nedostatku nebo nekvalitního spánků, v důsledku poruch spánku, kam patří potíže s usínáním, nespavost aj.
 
Jaké potíže můžete očekávat v případě, že spíte málo nebo špatně?

    Poruchy spánku jsou sami o sobě nepříjemné, vážou však na sebe další a další nepříjemnosti, například v podobě zhoršené nálady a dokonce i vážných psychických potíží.
    Poruchy spánku mají souvislost se zhoršenou psychickou i fyzickou výkonností.
    Pokud trpíme nedostatkem spánku nebo spíme špatně, nemůžeme očekávat, že se budeme cítit vitální a plní energie. Přichází únava během dne, malátnost a snížená schopnost čelit každodenním výzvám.
    Spánek má vliv na naše fyzické výkony. Pokud lidský organismu spánek nemá, zhoršují se jeho motorické schopnosti, můžou se objevit potíže s rovnováhou, pomalejší reakce, v oblasti fyzický aktivit nižší výkonnost i vytrvalost, snížená rychlost apod. Zvyšuje se také riziko možného poranění, úrazu, ale přichází i snížená odolnost vůči běžným nemocem a infekcím.
    Člověk, který se dostatečně nevyspí, má nižší práh bolesti a trpí i sníženou odolností vůči stresu. Stres je přitom v moderní společnosti všudypřítomný a člověk by měl dělat vše proto, aby mu dokázal čelit. Základem je přitom právě spánek a vhodný spánkový režim, spánková hygiena pro lepší spánek.
    Poruchy spánku mohou vyústit až v tak závažné choroby jako je demence nebo Alzheimerova choroba. Zvyšují také riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Chronickým nespavcům dle vědců hrozí až několikanásobně vyšší riziko mrtvice. Hrozby však mají podobu i dalších chorob oběhové soustavy. Hrozí například vysoký krevní tlak nebo cukrovka.
    V souvislosti s nespaním a nespavostí se můžou dostavit i problémy spojené s hormonální nerovnováhou. S hormony přitom v těle souvisí úplně všechno.

 

Spánek a postava
Dokonce i obezita, nadváha či potíže s hubnutím mohou pramenit z toho, že lidské tělo nemá tolik spánku, kolik by potřebovalo, nebo je spánek tak nekvalitní. Ano, hubnutí zdaleka nesouvisí pouze s tím, co jíte nebo jak jste aktivní během dne. Ve velké míře souvisí i se spánkem. Během hluboké fáze spánku REM se totiž vyplavuje hormon leptin, nazvývaný také hormon sytosti. Pomáhá zpracovávat živiny a tlumí pocity hladu, s ponocováním máme hormonu leptinu málo, o to větší pak zažíváme pocity hladu.
Nedostatek spánku se naopak odráží ve vylučování hormonu ghrelinu. Ten se nazývá hormon hladu a právě tento hormon dává mozku signál o tom, že je třeba jíst. Vlčí hlad či nezdravé chutě mohou být důkazem toho, že našemu tělu vládne ghrelin a také toho, že tělo nemá dostatek spánku.
To vše ještě stále není všechno.
 
Spánek a libido
Zdálo by se, že milostné hrátky jsou se spánkem v rozporu. Pár může v posteli buď spát anebo se oddávat milostný hrám… ve skutečnosti to funguje zcela obráceně. Pokud organismu spánek chybí, ztrácí se i touha a zájem o milostný život, a to jak u žen, tak u mužů. Nedostatek spánku se odráží i v poklesu libida, dokonce i problémům s vyvrcholením a dalším milostným problémům.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account