126

Stejně jako u sebe-zklidňujícího cvičení I. je i v tomto článku naším společným cílem zklidnit náš nervový systém ve chvíli, kdy na nás doléhá zahlcující stres, strach, úzkost nebo jiné nepříjemné pocity a myšlenky. 
Docílíme toho tak, že vrátíme sama sebe zpět do těla, více si své tělo uvědomíme a díky tomu získáme pocit našich tělesných hranic. Jde nám o to, abychom tělo vnímli jako kontejner našich akcí, emocí a myšlenek, protože vše, co se v našem vnějším i vnitřním světě odehrává, se odehrává skrze tělo a v těle. 
Jak cvičení provádět:
Část 1)

  Najděte si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit a kde se cítíte v bezpečí. Při cvičení můžete zaujmout polohu jak v leže, tak v sedě. 
  Pokud je vám to příjemné zavřete si oči. Pokud se ale cítíte dezorientovaní nebo na vás stres a myšlenky více doléhají, nechte si oči raději otevřené.
  Jednu ruku si položte na čelo a druhou na srdce, jako na obrázku níže. 

 

 

  Věnujte pozornost tomu, co se děje uvnitř vašeho těla a jemně svou pozornost směřujte na místa, kde se vaše ruce a tělo setkávají. 
  Zeptejte se sami sebe, která ruka vás více přitahuje, která vás volá a tam svou pozorností přejděte. Směřujte svůj vnitřní pohled do těla, do oblasti pod rukou. Jaké to je, když se vás ruka dotýká? Jaký je prostor pod ní? Pak věnujte pozornost ruce jako takové. Jak se ruka cítí, když se dotýká vašeho těla? 
  Prozkoumávejte vše vlastním tempem, tak dlouho, jak jen bude třeba. Pak pozvolna přejděte na místo doteku druhé ruky a zopakujte postup. Nejprve se soustřeďte na oblast pod rukou a poté na ruku jako takovou.
  Zůstaňte tak jak jste, dokud nepocítíte, že se ve vás odehrál nějaký posun. Může to trvat pár okamžiků, nebo i několik minut, buďte trpěliví. Na fyzické rovině můžete zaznamenat prohloubení dechu, zklidnění tlukotu srdce, uvolnění napětí ve svalech. Na emoční rovině se vám může ulevit, pocity mohou odejít, nebo zeslábnout, můžete mít potřebu plakat. Mezi rukama můžete pocítit i tok energie nebo změnu teploty. Jakákoli změna, které si všimnete, je vítána.

 

 
Část 2) 

  Ruku, kterou jste měli položenou na čele nyní položte na břicho a opakujte kroky z části 1. Přejděte pozorností k ruce, která vás více přitahuje. Vnímejte nejprve dotek, pak to, co se děje uvnitř vašeho těla pod rukou a nakonec vnímejte i svou ruku a počitky v ní. Následně přejděte k druhé ruce a znovu prozkoumejte, co se tam děje a jaké to je. 
  Svou pozorností zůstaňte v místě tak dlouho, dokud nepocítíte nějaký rozdíl nebo posun.

A pokud vás zajímá další cvičení, díky kterému můžete sami sebe zklidnit a dostat se opět do pohody, stáhněte si příručkou “Stres IN? Stres OUT! Jak zvládnout stres do 5 minut.”, kterou najdete ZDARMA zde >>> http://www.theartofliving.cz/stresin-stresout/
Ilustrace Heidi Hanson

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account