Ve svém pracovní prostředí (když pracuju, vařím, nebo něco tvořím) musím vždy navodit atmosféru, která mě fokusuje a ve které se cítím dobře naladěná. Vím, že když se pustím do práce a na stole mám hordu papírů, knížek, hrníčků od čaje nebo nedejbože talíře od jídla, bude mi to neustále odvádět pozornost a budu značně neproduktivní a asi i otrávená.
Takže mám několik zásad, které když se mi podaří dodržet, daří se mi být maximálně tvořivá, dokončující, kreativní a efektivní.
1) Čistý stůl
To je pro mě základ. Když mám na stole jen to, co potřebuju k dané činnosti, jsem mnohem rychlejší a spokojenější při práci 
2) Svíčka 
Pokud pracuji na důležitém projektu zapaluju svíčku. Nevím proč, ale je to můj docela nedávný zvyk, který mi dělá moc dobře a udržuje mojí pozornost a dělá z mojí práce rituál, který si zaslouží speciální přístup  
3) Mantry
Většinou k práci nemusím mít nutně ticho, takže zapínám nějakou z mých oblíbených manter >>
4) Tužka a papír na poznámky
Často se mi stane, že se mi v hlavě honí nápady, které se mi budou hodit pro další práci. Pokud si je zapíšu, přestanou mě neustálé myšlenky na to rozptylovat, protože jsem je zapsala a vím, že na ně nezapomenu.
5) Rozdělaná jen jedna práce 
Dříve jsem si myslela, že čím víc toho stihnu najednou, tím líp. Nicméně čím víc jsem těch věcí najednou dělala, došlo mi, že to je značně na úkor kvality a nakonec že ani ten čas kdovíjak neušetřím. Když dělám na jedné věci (bez vyrušování dalších), jsem mnohem efektivnější.
6) Voda po ruce, hodně piju
Mám připravenou vodu, kterou piju často. U práce u PC teda nejím, ale piju vždy  Udržuje mě to svěží a nerozptyluje mě ani hlad nebo chutě na sladký.
7) Pauzy
Nejlépe hodina práce – hodina volna, to mi vyhovuje fakt nejvíc. Zkoušela jsem i hodinu práce a půlhodina volna… a to teda nebylo úplně ono. Je to paradoxní, vypadá to, že asi moc nepracuju, ale já v tomhle rozložení udělám práce hodně a ještě stihnu o těch hodinových pauzách spoustu dalších důležitých věcí (byť ne ryze pracovních – ale  jako třeba uklidit, vzdělávat se, uvařit oběd, jít na procházku, zacvičit si,…)
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account