Na první pohled je pohádka příběhem pro děti. Svět, kde je možné všechno, plní se zdánlivě nemožné přání, kde si například chudý mladík dokáže poradit s těžkým úkolem. Kde štěstí přeje připraveným a množství peněz nerozhoduje o úspěchu. V pohádkách vítězí dobro nad zlem a vyplatí se jít si za svým snem. V pohádkovém světě se všechno špatné dá odvrátit a zlo je potrestáno.
V podstatě existují dva typy pohádek, poučné a motivační. Poučné pohádky nás svým příběhem varují před nebezpečím a motivační pohádky nás učí, že musíme mít silnou vůli, máme věřit svým snům a že i ze zdánlivě bezvýchodné situace se lze dostat.
Když vyrosteme, máme své sny a cíle, kterých chceme dosáhnout. Bez silné vůle, odhodlání a vnitřní motivace to však nepůjde. Ani v pohádkách nepadá nic samo do klína a štěstí má jen ten, kdo je odhodlaný uspět. Pohádky nejsou však jen dobré, i zlo v podobě čertů, čarodějů, a jiných záškodných bytostí v něm najdeme. Ale zlo je vždycky dřív nebo později potrestáno a každá situace se dá odvrátit. Je to jako v životě, žádná situace nemusí být bezvýchodná. Možná to je to, co nás na pohádkách pořád tak fascinuje. I v běžném životě se setkáme se situacemi, kdy nás ochrání intuice, kdy náhodou něco získáme, nebo se nám zázračně splní to co si přejeme a přesně to se děje v pohádkách, jen to má vždy nějakou podobu. V pohádkách jsou to například víly, které poradí, nebo třeba zvířátka která se nám za pomoc odvděčí. Pohádky také učí, že je důležité i dávat i když sami máme málo.
Když vyrosteme máme své sny a cíle. A i jako dospělý pak musíme po vzoru pohádek mít pevnou vůli a odhodlání dosáhnout svého. V pohádkách se totiž vždy poštěstí těm, kdo si jdou za svým cílem a nehledí na druzí kteří je odrazují. V pohádkách i v běžném životě to však chvíli trvá, než se konečně poštěstí. V pohádkách vítězí odvážní, kteří se nebojí bez brnění bojovat s rytíři a draky. Vždy jsou tito lidé vnímáni v očích druhých jako blázni, které je potřeba odrazovat od vysněných cílů. Jenže, co by to bylo za svět, kdyby lidé nebyly odvážní? Odvážní jsou ti, kdo vyhrávají, odvážní mají vždy pevnou vůli a odhodlání.
Klasický svět a svět pohádkový se tak prolínají. Udělejte si čas a pusťte si, nebo přečtěte nějakou klasickou pohádku. Ukrývají v sobě víc, než se může zdát.
Možná máte doma holčičku nebo chlapečka a na klasickou pohádku nedáte dopustit, pak vám doporučuji moji knížku Bylinkové pohádky. V Bylinkových pohádkách se kromě víl, králů a princezen vyskytují také léčivé rostliny. Paní Alena Schulz si dala s ilustrací hodně záležet a výsledkem je moc povedený.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account