Tohle není výlet pro občasné turisty, ani to není výprava pro osoby se slabou povahou nebo ty, co se bojí. Tohle je výprava a výzva a hlavně cíl. Tohle je Pacific Crest Trail, trek, který má 4200 kilometrů.
Než se pustíme do faktů týkající se právě treku Pacific Crest Trail, v krátkosti vám „povím“, proč o něm píšu, proč o něm sním a proč si myslím, že stojí za to překonávat sami sebe.
sem holka jako každá jiná, navíc stylistka a navrch redaktorka ženského magazínu, takže přijít do práce v Rejoice kalhotách a s batohem na zádech, to nepřipadá v úvahu. Přesto jsem nejšťastnější v momentě, kdy běžím třeba 20. kilometr, lezu v Tatrách po horách nebo trávíme s manželem měsíc v tropech, uprostřed ničeho a jen s jedním společným zavazadlem. To je pro mě dokonalý únik od reality a možnost dokázat nejen sama sobě, že nejsem z cukru a že limity existují jen v našich hlavách. A pak jsem si přečetla autobiografickou knihu od Cheryl Strayed Divočina a zatoužila vyrazit na stejnou cestu poznání a odvahy, na Pacifit Crest Trail (PCT). Cheryl se na svou cestu vydala v roce 1995, v době, kdy se vyrovnávala se smrtí maminky, rozvodem a drogovou minulostí. S nulovými informacemi, znalostmi i předem nachozenými kilometry. Přesně tak, jak to zodpovědný cestovatel rozhodně dnes neudělá. Celou PCT trasu zvládla a otočila svůj život naruby. Doporučuji si knihu přečíst.
Vydáte-li se na PCT dnes, čekají vás na trase stejné nástrahy přírody, jako čekaly na Cheryl – nepříznivé počasí, nesnesitelná horka, sníh, medvědi, pumy nebo chřestýši, nedostatek vody, strmé výšlapy, polomy… Ale hezky popořádku…
PCT je celým svým názvem Pacific Crest National Scenic Trail. Trasa dlouhá 2655 mil, což je přes 4 200 kilometrů. Trek vedoucí po západním pobřeží USA od mexických hranic až do Kanady. Celkové převýšení tohoto „výletu“ je neuvěřitelných 100 km. Cesta PCT vede přes rozpálené kalifornské pouště, přes nejvyšší pohoří USA Sierru Nevadu, kde se také nachází nejvýše položený průsmyk na trase Forester Pass, pokračuje přes sopečné oblasti severní Kalifornie a do Oregonu vstupuje u nejhlubšího jezera Crater Lake. Územím států Oregon a Washington prochází v celé délce pohořím Cascade Range. Poslední desítky kilometrů v USA vedou národním parkem North Cascades, poté trail překročí Kanadskou hranici a po dalších 14 kilometrech končí.
Trail vede mimo civilizaci, horskými oblastmi, míjí více jak 60 horských průsmyků a 1000 jezer, prochází sedmi národními parky a mnoha chráněnými oblastmi.
okud máte představu, že na PCT vám stačí koupit si letenky, sbalit batoh, nazout na nohy trekové boty a vyrazit vstříc dobrodružství, jste na omylu. Pacifit Crest Trail vyžaduje důkladnou přípravu. Vzhledem k tomu, že se trek chodí v průměru od 4 do 6 měsíců, musíte v první řadě zažádat o vízum. V případě, že byste to chtěli stihnout do tří měsíců, znamenalo by to ujít denně zhruba 75 km, bez dne odpočinku.
Plánování je také o vhodném vybavení. Vzhledem k tomu, že se zpravidla trasa chodí od jara, v některých oblastech potřebujete takové „vychytávky“ jako jsou mačky nebo cepín. Musíte také naplánovat, do jakých míst si necháte zaslat balíčky s výbavou (jídlo, nové boty, čisté oblečení, nutné a potřebné). Musíte promyslet každý krok – kolik denně ujdete kilometrů, kolik odpočinkových dní si můžete dovolit, jak se budete stravovat nebo kolik vody s sebou musíte mít, než dojdete z bodu A do bodu B, kde najdete cisternu s pitnou vodou. Je potřeba také zvážit, kolik jste schopni unést na zádech, protože PCT není dvouhodinový výšlap na Sněžku, ale každodenních 12 – 15 hodin a doba, kdy jej můžete ujít, je časově limitovaná právě kvůli změnám počasí.
Rozhodnete-li se pro takhle náročnou trasu a pustíte-li se do důkladného plánovaní, nakupování a vytyčování cílů, máte první důležitý krok za sebou. Tím dalším je vstoupit na trasu a celou ji zdolat. Sáhnete si na dno, bude to bolet, poznáte sami sebe ve zcela novém světle, ale věřte, že vám to změní život.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account