Obzvlášť poslední dobou se mě lidi ptají: „Jak to děláš??? Máš malé dítě a i tak píšeš články, vytvořila jsi tři online kurzy, napsala jsi několik eBooků, lidem eBooky upravuješ. Spíš někdy?“
Teď už se jen pousměju a říkám, že stíhám, opravdu i spím a jsem spokojená.
Protože ale vím, jaké to je, když člověk lítá, lítá a stále nestíhá a přivádí ho to k šílenství, rozhodla jsem se o tom napsat (a natočit kratičké video).

Podívejte se na video „Jak skoncovat s nestíháním“ a pak pokračujte ve čtení 

https://youtu.be/Fy7PrjUdEhk

Chvátám, chvátám a stejně nic nestíhám
Protože si vás tento článek našel, pravděpodobně jste na tom stejně nebo podobně jako já před pár lety. Honíte se, lítáte sem a tam, jste uštvaní, otrávení a často tak bez energie, že máte chuť se na to všechno vybodnout a jen si lehnout a zírat do zdi. Valí se to na vás ze všech stran a při pohledu na seznam, ze kterého ty úkoly stále nějak neubývají, je vám do breku… Nebo se pletu?

Jak jsem skoncovala s nestíháním?
První krok, který považuji za opravdu důležitý, je exkurze do naší hlavy.  Nestíhání je totiž náš program v hlavě. Možná jsme si ho odnesli z našeho dětství, kdy nám neustále rodiče říkali, že na nás nemají čas, protože nestíhají.
Možná jsme ve firmě, kam jsme nastoupili, chtěli vybudovat dojem stále pracujícího člověka, který toho má prostě fakt moc a nestíhá. Možná jsme jen chtěli být důležití… a tak to začalo.
Nestíhala jsem, protože jsem nechtěla. A když jsem si to uvědomila, přestala jsem se schovávat za: „Ježiš, promiň, fakt nemám čas“ místo, abych řekla: „Se mi nechce.“ Vybodla jsem se na: „Teda, já mám hrozně moc práce, nevím, jak to udělám“ a nahradila ho: „Zařídím si hlídání a přijedu“, popř. „Teď jsem hodně pracovala a chci se věnovat rodině.“
Za „nestíhám“ jsem se prostě schovávala. To bylo první, co jsem si potřebovala uvědomit.

 
A pak jsem ještě začala praktikovat těchto pět věcí, které mi pomohly nestíhání proměnit ve stíhání.

5 mých osvědčených rad, díky kterým najednou stíhám

(někdy se až sama divím)

1. Rozlišuji čas pro rodinu a pro práci

Když pracuji, prostě pracuji. Často je to po večerech, kdy je doma úplný klid. Vypínám (vypínala jsem) Facebook, mail, všechno. A zaměřím se jen na práci. Postupem času už jsem došla do takové fáze, že nemusím nic vypínat, nevadí mi ani když hraje televize a dokážu se 100% soustředit.

Dřív jsem ale opravdu musela všechno vypnout, protože mě neustále něco vyrušovalo. Cinknutí Facebooku, zpráva na mobilu, něco „moc zajímavého“ v televizi, atd.

A tak jsem ve finále dělala deset různých činností a výsledek? Myslím, že nemusím odpovídat a domyslíte si to sami.

Naopak, když jdeme s Dominikem na hřiště, na mašinky, jedeme plavat, jedeme na výlet apod., nevyřizuji nic pracovního a věnuji se jen jemu. Když jedeme celá rodina, třeba grilovat, ani mě nenapadne vzít si s sebou pod pergolu mobil nebo notebook (i když signál tam je :)). Možná si říkáte, že to je samozřejmé, ale není. Znám lidi, kteří prostě ten mobil nedají z ruky. Ať se děje, co se děje.

2. Činnosti jsem si zorganizovala.

Neskáču od jednoho k druhému.

Ano, dřív jsem odpovídala na mail, upravovala eBook, dělala nový krok do kurzu, vařila, prala a odbíhala si jezdit s vláčkem nebo autíčkama (když jsem potřebovala něco udělat i přes den). Výsledek? Byla jsem na nervy, protože jsem opět měla pocit, že nestíhám. A taky, že jsem nestíhala.

Takže, když uklízím, prostě uklízím a práce jde stranou. Když upravuji eBook, nevyřizuji při tom maily a deset dalších věcí. A když jdu vyřizovat maily, vyřídím všechny na jednou a pak už si zase mailové schránky nevšimnu.

3. Naučila jsem si říkat o pomoc

Zjistila jsem, že nemusím všechno zvládnout sama, ale když poprosím partnera, jestli by mi mohl s něčím pomoct, pomůže mi. Když poprosím babičky, jestli by si mohly vzít Domču na víkend, protože mám dost práce, vezmou si ho. Když přijela mamka a nabídla mi, že mi umyje nádobí, souhlasila jsem. Dřív bych něco takového nepřipustila a myla ho pak v noci.

Často nám připadá, že si pomoc nezasloužíme, bojíme se si o ni říct, a nebo čekáme, že nám stejně nikdo nepomůže, tak to ani nezkoušíme. Něco vám prozradím. Taky jsem taková byla. Jednou jsem ale nutně potřebovala odjet na úřad a neměla jsem hlídání.

Můj táta byl sice doma, ale říkala jsem si, že on musí všechno vždycky vědět x dní předem a že ani nemá cenu mu volat. Běhala jsem tu po baráku a nevěděla, co mám dělat. Až jsem si řekla, no, tak mu zavolám a co, uvidí se.

A víte co? Do půl hodiny byl tady a já mohla odjet řešit úřední věci.

A proč? Protože jsem se zeptala. Co se může stát v nejhorším případě? Dotyčný vám vstříc nevyjde. Budete na tom hůř? Nebudete! Tak o co jde? 🙂

4. Přestala jsem lpět na zbytečných věcech

Vypustila jsem věci, které nejsou až tak důležité a dřív jsem je dělala jen proto, že jsem měla pocit, že se to ode mě očekává… Třeba třikrát denně uklízet po Dominikovi hračky, protože když jsem doma, musí tu být přeci uklizeno, že?

Každý den jsem vytírala, luxovala, do noci žehlila a nejen, že jsem vyla vycucnutá (z veškeré energie) a otrávená, ale postupem času už jsem si připadala jako blázen. Ano, každodenní rutina a nemožnost seberealizace mě doháněla k šílenství.

Zjistila jsem, že hračky stačí uklidit společně s Dominikem až večer a každý den se vytírat nemusí… Ani luxovat. A mám místo toho čas na něco, co mě baví .

5. Dovolila jsem si relaxovat, odpočívat a užít si chvilky pro sebe

Jedu třeba posezení s dalšíma holkama, které podnikají… tím totiž nejen dobíjím baterky, ale také se vzájemně podporujeme a inspirujeme.

Jak může odpočinek pomoct při nestíhání? Zbláznila se? Proběhlo vám hlavou? Tak já nemám čas a mám jeden den nedělat nic? To je blbost!

Ne, ne. To je to nejlepší, co můžete udělat. Jak jsem už řekla, dobijete si baterky a pak vám práce půjde mnohem rychleji.

Samozřejmě v tom odpočinku nejde zůstat navždycky :). Ale uvidíte, že až načerpáte zpět energii, samo vás to bude přitahovat k nějaké činnosti.

+ Každý večer, než jdu spát, si pustím meditaci nebo autogenní trénink a uvolňuji svoji mysl a svoje tělo
 

Uvidíte, že když začnete praktikovat těchto 5+1 tipů, které fungují mě, určitě se taky vaše produktivita zvýší. Co je ale nejdůležitější, začněte ve své hlavě a zjistěte, jestli tam nemáte stejný „nestíhací“ program, jako jsem tam měla já.

A víte co? Přihlašte se na webinář ZDARMA, který je celý o nestíhání a o tom, jak s ním skoncovat. Vřele vám ho doporučuji, protože se dozvíte další super tipy a triky. A ta hodinka a půl za to určitě stojí.

A tak skoncujte s nestíháním a raději se hned přihlašte, ať to neprošvihnete!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account