Dotyk jako základ života: Jak masáže podporují rozvoj novorozenců

„Žádného mazlení pro dítě v počáteční době jeho života není dost. Pocit bezpečí, které dítěti dává, zůstává mu pro celý život. Děti takto mazlené v prvém roce zachovávají si pocit bezpečí v dalším životě a podnikavost se smělostí je u nich nápadná ve srovnání s těmi, jimž se této citové podpory nedostalo.“      Prof. MUDr. Josef Švejcar, DrSc.

Věděli jste, že řada našich nejistot a strachů v dospělosti pramení z ne zcela dokonalého prožití bazálních okamžiků v době příchodu na svět? „Dotekem a projevenou rodičovskou láskou dáváme dítěti mnohem víc, než si umíme představit,“ říká Marcela Mikešová. Jak důležitý je hmat po narození? Jak si můžete představit, co dítě po narození „vnímá“? Jak mohou masáže ovlivnit sebepojetí dítěte? A funguje to opravdu?
Povídala jsem si s Marcelou Mikešovou, lektorkou baby masáží a také lektorkou kurzů v projektu Ostrov objevů – Univerzita pro batolata, která se zaměřuje na multismyslový rozvoj. Jak masáže zapadají do tohoto multismyslového pojetí?

Dítě dotykem poznává svět

Bezbřehý prostor přináší nejistotu

Masáže přináší dětem nejen uvolnění, ale také vědomí o hranicích jejich těla

Bezpečí v nekonečném světě

Kdy začít s masážemi? Zhruba kolem jedno měsíce věku človíčka (v šestinedělí pouze s oleji bez vonných přísad)

Proč je důležité posilovat hmat (skrze dětské masáže) už od prvních chvil po narození?
Marcela: Po narození je hmat nejdůležitějším a nejvíce rozvinutým smyslem. Je pro dítě zcela zásadním prostředkem jak se seznamuje s úplně novým světem, do kterého právě přišlo. Aby si to vůbec dospělý dokázal představit, existuje pro to ilustrativní příklad: jste v úplně temné místnosti (abyste nebyli rozptylováni zrakovou identifikací objektů) ve které jsou předměty, se kterými jste se nikdy nesetkali. Mají tvar a povrch, který neznáte, teprve se s nimi seznamujete. Je to velmi nepředvídatelný až napínavý zážitek. Kráčíte neznámým prostorem, dotýkáte se úplně nových věcí. A takto to má dítě po dobu několika prvních měsíců až let svého života. Poznává zcela nový svět.

Zároveň ale dítě samo neví, kde má „konec a začátek“, je to tak? Masáže mu pomohou?
Marcela: Ano, dotýkání se nových předmětů v novém prostředí s sebou nese ještě jeden další rozměr. Novorozenec ještě dlouho dobu po narození neví, kde končí jeho ruka a začíná postýlka, kde končí jeho noha a začíná zavinovačka. Vnímá sebe a svět kolem jako jeden celek. Takže kráčí naší pomyslnou temnou místností a neustále se dotýká neznámého, nějakých nových předmětů a dotykem o tyto předměty se vlastně probouzí k vědomí sebe samého. Sbírá tyto zkušenosti a postupně si tak připravuje na moment, kdy si uvědomí, že má ruku, je jeho a dotýká se vnějšího předmětu. Je to však proces, který je postupný a dokonaný někde mezi druhým a třetím rokem.

Jak děťátku v tomhle zkoumání a poznávání světa a sama sebe mohou pomoci masáže?
Marcela: Dětské masáže a dotýkání dítěte velmi intenzivně pomáhají malému človíčkovi tuto hranici včas a správně poznat. Pomáhají dítěti uvědomovat si sebe samotné, hranice svého těla. Je to velmi důležité pro utvoření celistvé a psychicky vyrovnané bytosti. I zavinovačky (dupačky) se používají z toho, aby dítě cítilo pevnou půdu pod nohama a konejšivé hranice (bezpečí). Když si představíme, že máme nohy ve vzduchu a nevíme, kde nám končí naše tělo a co je pod námi, tak v nás tato představa vyvolá pravděpodobně pocit nejistoty. A tak je tomu právě u dětí. Masírováním je uvědomujeme o jejich tělesnosti, o hranicích jejich těla, o tom, že jsou individualitou, že jsou v bezpečí, ve světě, který není nekonečný. To přináší klid, jistotu, ohraničenost, zbavení bezbřehého prostoru plodícího nejistotu.

Dotýkání je z psychologického hlediska velmi důležité. Pozitivní “následky” projevení rodičovské blízkosti mají velmi široký dopad. V době, kdy se konstituuje osobnost dítěte, můžeme maximálně podpořit pozitivní sebepojetí své ratolesti právě tím, že se jí budeme dotýkat a přijímat jej nejen verbálně.
Jaké všechny přínosy masáže mají? Mrkněte na web Moje oblaka.
Prima den přeje
Jitka

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account