337

Jednovaječná dvojčata bývají často na první pohled k nerozeznání.Najdeme přesto u nich přeci je drobné odlišnosti.Jedním z rozdílů jsou otisky prstů. Ty mákaždý člověk na světě zcela jedinečné a ani jednovaječná dvojčata nejsou výjimkou.
Základem otisku prstu jsou papilární linie. Tyto linie se stáčí do dermatoglyfů, spirál a smyček, které se kříží, rozvětvují, spojují, přerušují a vytvářejí unikátní charakteristické znaky, tzv. markanty.Nacházejí se na bříškách prstů u rukou, na celých prstech, dlaních i chodidlech.
Jednovaječná dvojčata mají sice shodnou DNA, ale tvar papilárních linií je geny ovlivněn jenom velmi nepatrně. Otisky prstů identických dvojčat mohou být podobné, ale díky vlivu prostředí ne úplně stejné. Jejich podoba se totiž vytváří už v děloze. Tam na ně působí nejen výživa, krevní tlak a hladina hormonů matky, ale také poloha plodu a rychlost růstu prstů během prvního trimestru těhotenství.
Papilární linie jsou celý život prakticky neměnné. Neovlivní je růst člověka ani odlupování kůže. V pokožce je zakódován jejich vzor, a tak se vždy obnoví. Otisků prstů se jde zbavit jedině v případě, že se kůže odstraní až na zárodečnou vrstvu.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account