Znáte kratičkou bajku o malé opičce, která vylovila rybu a zavěsila ji na větev? Určitě ano, viďte. Mne totiž napadla v souvislosti s blížícím se novoluním, které je odpradávna ideální příležitostí pro vyléčení starých a nepotřebných zlozvyků, těžkostí, nepříjemností… Je ideální příležitostí pro nová předsevzetí, jako například zhubnout, více sportovat, méně se hněvat, více dělat tohleto, méně támhleto, přestat s tím nebo oním, nebo začít něco nového…
Novoluní je opravdu krásná příležitost. Ale ona bajka mne přivedla k zamyšlení, že než taková rozhodnutí učiníme, je dobré se zeptat, sami sebe, a hluboce a vážně si odpovědět na otázku: Proč to chci?
Zda to, co hodláte uskutečnit nebo změnit, je skutečně to, co potřebujete, co si přejete z hloubi své duše? Nebo?
Zda to je něco, k čemu vás přesvědčují druzí? Nebo zda je to společenskou zvyklostí? Nebo jste se naučili v průběhu života takovou skutečnost považovat za dobrou/špatnou? Nebo se možná chcete jen podřídit společenské konvenci? Nebo máte z něčeho strach?
Proč je otázka “proč”, tak důležitá? Protože je dobré rozpoznat, zda to, co uděláte, je dobré pro vás, a potažmo i pro všechny zúčastněné. Odpovědí na otázku proč můžete rozkrýt skutečný, ale i skrytý podkres toho, co chcete udělat?
Možná totiž, že jste člověk, který je tak jedinečný svým temperamentem, že potřebuje ke svému životu to “něco”, co druzí nepotřebují, a tak nic nemusíte měnit. 
Možná jste člověk, který ke svému radostnému životnímu pocitu potřebuje to “něco”, co druzí považují za nevhodné. 
Možná jste člověk, kterému je dobře v tom, co právě žije, ale druzí vás přesvědčují o opaku… A podobně. Věřím, že mi rozumíte.
Prostě jenom tak klidně a věcně nahlédněte na životní pocit z toho, co chcete změnit a zeptejte se upřímně proč. Pokud pocítíte, že je opravdu zralý čas na změnu, že je to hlas vaší duše, že máte neskutečně nádherný pocit jen z představy, že se tak stane, že je to čistě a jen vaše osobní potřeba, která bude velkou radostí pro vás a všechny zúčastněné, potom je novoluní ideální příležitostí.
Tak vážně: zkuste nyní pomyslet na něco konkrétního, co byste rádi ve svém životě uskutečnili nebo změnili? Hned teď.
CO byste rádi? (změnili, udělali…) A hned teď si odpovězte: …………………… Nyní se zeptejte: PROČ? Proč to chci? A hned teď si odpovězte: ………………….
Jaká je odpověď?

    … protože je to obecně dobrý/špatný návyk
    … protože je to zdravé/nezdravé
    … protože se to líbí/nelíbí mému partnerovi
    … protože … (cokoliv jiného) 

Odpověď vás napadne skrz vaší mysl, napadne vás v myšlenkách i v pocitech. A dobrý pocit je dobrou odpovědí. To je vše.
Ještě přidávám na konec celou, byť kratičkou bajku, k zamyšlení:
Jedna opička vylovila z vody rybu a zavěsila ji na větev.
“Proč jsi to udělala?” ptá se druhá opička, celá udivená, protože ví, že opičky přece ryby nejedí. 
“Zachránila jsem ji před utopením, víš!” odpověděla ta první.
Aha! 
Přeji vám laskavé jaro a buďte šťastni.
Yvell

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account