Lež jako krok k většímu pochopení: Co lži vašeho dítěte říkají o jeho rozvoji

Děti do tří let nám nelžou záměrně. Nemají totiž vytvořenou tzv. “teorii mysli“. To znamená, že nevědí, že ostatní lidé mohou přemýšlet jinak, než přemýšlí oni sami a že si dělají závěry z informací, které mají k dispozici, ne z těch, co vědí oni.

Pokud dítě rozbije hrnek a tvrdí vám, že ho nerozbilo, opravdu věří tomu, že když to popře, nestalo se to. Nebude ani schopné chápat, že vy, jakožto přímí svědci události, stejně víte, kdo je viník. Pohlavky, křik nebo jiné tresty u takto malých dětí proto nejsou na místě.
Teprve když dítě pochopí, že ostatní nemusí nutně vědět to, co ví ono, potom teprve zkusí opravdově, záměrně zalhat.

První lež se objevuje mezi třetím až pátým rokem. První záměrná lež je vlastně důkaz, že dítě má vytvořenou teorii mysli, je to důkaz správného kognitivního vývoje.
U dětí předškolního věku je nutné rozlišit, co je a co není lež. Lež je, když chce dítě druhého člověka záměrně uvést v omyl, ne když dítě správně nerozliší fantazii a skutečnost.
Pokud nám dítě nadšeně vypráví, jak jezdilo na kole z kopce stopadesátkou za hodinu, pokud už ode dveří s radostí hlásí, že vidělo růžovou kočku, co měla deset noh, nemusí se jednat o lež. Dítě natolik chce, aby toto sdělení byla skutečnost, že tomu věří.
Typy lží
Jestliže dítě lže záměrně, neříká pravdu a je si toho vědomé, musíme odlišit, proč to dělá.

Může chtít lží získat nějaký prospěch nebo se vyhnout trestu (nevím, kdo ty hodiny pokazil, nevím, kdo mi ty klíče vzal).

Variantou lži, u které bychom měli zpozornět je, když dítě lže, aby někomu ublížilo, na někoho něco svedlo, aby druhému ztížilo život ( Marušku tahal za sukni Pepa, já ho viděl paní učitelko). Tento typ lži je nutné řešit hned.

Dítě může lhát také proto, aby nezranilo někoho druhého nebo aby si zachovalo vlastní důstnojnost – tomuto typu lži se říká „bílá lež“. V tomto případě potřebuje dítě podporu k řešení problémů a rozebrat to, že rodičům lhalo, je kontraproduktivní a zbytečné.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account