Lásku najdete v písních, v knihách, v básních. Točí se o ní filmy. Navštívila jsem před prázdninami městskou knihovnu a padla mi do oka kniha od Roberta J. Sternberga: Láska je příběh. 
Kognitivní psycholog Robert Sternberg proslul svou trojúhelníkovou teorií lásky, podle níž se každá láska vyznačuje přítomností nebo nepřítomností tří složek: intimity, vášně a závazku. To, jak taková konfigurace složek vzniká, autor popisuje ve své novější teorii, v níž lásku pojímá jako příběh. My některé z nich nevědomě přijímáme jako sobě vlastní a snažíme se je ve vztazích naplnit. Podle toho, jak naše příběhy ladí s příběhy našich partnerů, jsou potom naše vztahy stabilní, nebo nestabilní. I laik může s pomocí této knihy lépe pochopit, jaký je jeho příběh lásky, případně jak ho změnit, aby vyjadřoval to, po čem daný jedinec skutečně touží.
Romantickou lásku podle autora charakterisuje intimita a vášeň. Zatímco pošetilá nebo bláznivá láska má jako hlavní složku oddanost poháněnou pouze vášní. Naplněná nebo dokonalá je pak kombinací všech tří složek – intimity, vášně a oddanosti. 
Každý člověk jednak prožívá v partnerkém vztahu svůj osobní příběh, jednak má nějakou představu o příběhu, který s partnerem vytvářejí společně. 
A jaký je ten váš příběh? Zkuste se knihou inspirovat a přečíst si ji.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account