Možná některé z vás překvapím, ale tahle otázkaje skutečný chyták. Veškerý hmyz má totiž počet nohou přesně daný.: má jich šest. Tuto informaci biologové vložili také do latinského názvu Hexapoda, tedy šestinožci, což je podkmen třídě hmyzu nadřazený.Tři páry nohou vycházejí u hmyzu každý z jiné části hrudi. A každá nožka se skládá z kyčle, příkyčlí, stehna, holeně a článkovéhochodidla.
A proč se v této otázce často pleteme? Mezi třídu hmyzu omylem řadíme třeba stonožky. Jenže ty patří do samostatné třídy v jiném podkmeni s názvem vzdušnicovci. Problém je tedy v taxonomii neboli v přesném rozdělení živočichů.Podobně chybujeme, když za hmyz považujeme pavouky. Ty sice taky jako hmyz řadíme do kmene členovců, ale dál do podkmene klepítkatců. A na rozdíl od hmyzu jsou pro ně charakteristické čtyři páry nohou.
Na světě existuje více než milion druhů hmyzu. Jejich možky se samozřejmě liší velikostí i tvarem. Navíc musí plnit mnoho důležitých funkcí- od pohybu v nejrůznějších prostředcích přes sběr potravy až po namlouvací rituály. Tak například vši mají na nohách ostrý drápek, aby se mohly dobře uchytit ve vlasech nebo srsti svého hostitele. Nohy vážek jsou pro změnu dlouhé a směřují dopředu, protože slouží k uchopování kořisti. A samci sarančat zase třením svých velkých stehen o křídla vydávají zvuk určený pro nalákání partnerky k páření.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account