*heart**heart**heart* Milujete les? *heart**heart**heart* Potřebujete nutně ticho a klid, nebo se zblázníte?
Řekla bych, že pro tyto dvě skupiny lidí je asi tato kniha určena nejvíce.
Obsahuje totiž oboje. Do hloubky popsané léčivé účinky lesa, hry s ním, s jeho energií, s jeho tichem, klidem a působením na člověka.
A účinky klidu, míru a snad až chvilkové absence starostí… ba někdy se může stát, že les sám vaše starosti vyřeší tím, že vám vnukne řešení.
Na které byste v chvatu a kvaltu nepřišli.
Často si s lesem poradit neumíme. Autorka na sebe vzala bohulibý úkol naučit lidi vnímat zeleň, přírodu, spojení s našim přirozeným životním prostředím. Tím zklidňuje a zintenzivňuje zážitek, který v něm můžeme zažít.
A ostatně, uvedu hned na začátek, nemusí jít přímo o les – ale i lesnaté louky, palouky a stromy všude kolem nás.
Od chvíle, co jsem si jich začala více všímat, žasla jsem. Nad jejich trpělivostí s člověkem, s místem, kde vyrazil jejich první kořínek a již zde zůstal.*heart**heart**heart*
Kde je místo, které nám nejvíce pomůže ve stresu? Nejsou to čtyři bílé stěny, ani dokonale vybavený dům či byt, ale právě ten mech či tráva pod nohama, sněhové vločky ve vlasech, déšť na rukou a vyprávění listů stromu. Tam někde se cítí naše duše doma, tam někde je léčivá energie pro člověka.
 
Množství cvičení: zvuky, city…
Na mysl mi také přišla scéna z dokumentárního filmu z Himalájí, kde se mladá žena chodila učit zpívat ke starší ženě. A ta jí říkala, že má pozorně naslouchat zvukům přírody, ptáků, zvířat. A tyto  zvuky a melodie pak hledat v sobě a projevovat. Příroda je moudrá učitelka. A právě cvičení naslouchání zvukům krajiny je jedno z mnoha, které tu autorka uprostřed knihy nabízí. A je to také část knihy, kterou otvírám nejčastěji.
Někdy se totiž chci opřít zády o strom, někdy chci poslouchat, někdy vnímat vůně a vlhkost zvuku.
Zkráceně lze říci, že Lesní mysl v nás probouzí touhu nechat se učit přírodou, ať už si z toho vezmete, co potřebujete.  Protože každý si z této knihy může vzít něco úplně jiného. Něco, s čím souzní. A probouzí také chuť pozorně vnímat okamžik, to moderní slovo „mindfulness“.
A kde jinde mindfulness cvičit než v přírodě. Daná cvičení nám mají také pomáhat s péčí o sebe, s čímž naprosto souhlasím. Pomáhají uvědomit si naše tělo, duši a rozvíjí radost z toho, jací jsme. A napadají nás nápady! Můžeme tu různými nenáročnými rituály nechat starosti. Získat nadhled. Vzpomínat či nechat smutky za sebou
Autorčiny zápisky
Milujete-li čtení o životních niterných cestách, tak autorka vám dá pěknou dávku laskavého čtení. Mnohé z toho, čím její duše procházela, zná každý z nás. I pro chvíle s dobrým čajem s medem, pro klidné večery pod peřinou – i pro ně je tato kniha jako stvořená.
A druhý den můžeme v praxi za každého počasí i ročního období jít a projít se svými místy s kouskem bující přírody a říct si – nádhera.
I to je cesta, jak udržet mysl klidnou a bez stresu.
https://www.eminent.cz/kniha/653_lesni-mysl

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account