To nejlepší, co pro sebe můžete udělat je – vzít život do vlastních rukou.

 
V předcházejícím článku jsem uvedla 5 důvodů, kvůli kterým lidé neudělají změny ve svém životě, i když po nich touží. Vycházela jsem z rozhovorů s lidmi, kteří ke mně přicházejí na semináře, terapie, ženský kruh, či masáže a s lidmi ze svého okolí.
Velkým tématem mé práce je vnitřní dítě a proces jeho uzdravování, tzn. transformace zranění a bolesti dětství v radost a spokojenost. Proto je pochopitelné, že jak uvedené důvody, tak i způsoby a možnosti, co s tím dělat, vycházejí rovněž z tohoto procesu a mohou ukázat možné a zajímavé varianty cesty, kudy se dál vydat.
Je velice důležité nejdříve poznat sám sebe, vědět co vůbec v životě chcete, co vás baví, co vám dělá radost a čím chcete dělat radost a pomáhat ostatním, zvládnout své strachy, obavy, pochybnosti, vyléčit různá zranění, posílit svou sebelásku. Určitě je dobré nejdříve zpracovat svůj vnitřní svět, než se pustíte do světa vnějšího, ve kterém se chcete určitým způsobem realizovat.
Protože dokud nezměníte určité věci v sobě, tak se budete ocitat pořád ve stejných situacích, ve stejných vztazích, prožívat stejné věci, řešit pravděpodobně stejné problémy.
Zopakuji zmíněných 5 důvodů, proč lidé neudělají změny ve svém životě, i když po nich touží:
1)      odmítání změny – jako důsledek porodních traumat
2)      sebelimitující nastavení
3)      málo vytrvalosti, trpělivosti a víry
4)      výmluvy
5)       strach 
 
1)      Odmítání změny jako důsledek porodních traumat
Příchod na tento svět je velmi důležitý okamžik, ve kterém dochází k výrazné změně. Dosud byla pro miminko nejdůležitější maminka, avšak po porodu velkou roli hraje prostředí, místnost a personál porodního sálu. V případě, že podmínky při příchodu na svět byly pro dítě spíše nepříjemné, např., že na sále svítilo ostré, nepříjemné světlo místo tlumeného, bylo slyšet křik a hluk místo klidného hlasu matky, studené vážení a okamžité přestřihnutí pupeční šňůry místo přiložení miminka na bříško matky, může si dítě vytvořit program ohledně změny, že každá změna je vůči němu nepřátelská a každou změnu pak v životě odmítá. Tento životní postoj je možné změnit a to např. i pod odborným dohledem znovuprožitím porodního traumatu a tím uvolnit negativní pocity a emoce s touto situací spojené.  
2)      Sebelimitující nastavení
Člověk je velice kritický, především k sobě, za neúspěchy v minulosti. V hlavě se mu honí myšlenky, které mohou být ozvěnou kritických hlasů, které slyšel v dětství, např. ty nic neumíš udělat pořádně, všechno zpackáš, na nic se nehodíš.
Výrazná pomoc je v tomto případě práce s vnitřním kritikem, který představuje právě ty naše „vnitřní“ hlasy a supluje rodiče, nebo autority z dětství.
Jedním z návodů, jak pracovat s vnitřním kritikem je i následující cvičení o 3 krocích.
Když vás napadnou myšlenky, např. že se na nic nehodíte a všechno zpackáte:

krok – podívejte se do zrcadla  – to je váš nejlepší přítel. Skutečně byste řekli svému nejlepšímu příteli, že se na nic nehodí a že všechno zpacká? Je to pravda?
STOP! – připravte si kartičku s tímto slovem a protože náš mozek myslí v obrazech, skutečně si představte, že tu kartičku vytahujete z kapsy a ukazujete ji vašemu vnitřnímu kritikovi
Přelaďte se na pozitivní vlnu – změňte negativní slova na výrok s chápajícím a pozitivním nábojem, např. výrok: na nic se nehodíš  – můžete změnit na: jsem šikovná, příště to zvládnu ještě lépe. Pochvalte se. 

3)      Málo vytrvalosti, trpělivosti a víry
Pro dosažení životní změny jsou vytrvalost, trpělivost a víra velice cenné až nezbytné vlastnosti. Obrnit se nimi a nevzdát to hned u první překážky.
Jenže abyste měli vytrvalost, trpělivost a víru něco dělat, pak je nesmírně důležité vědět co a proč v životě vlastně chcete. Mít svoji vizi nebo sen a důvod, proč to chcete je hnacím motorem, který vám pomůže překážky na cestě překonávat.
5 kroků pro posílení vytrvalosti, trpělivosti a víry:
1) konkrétní plán – napište si svoji vizi, svůj cíl. Připravte si plán činností a aktivit a soustřeďte se na to, co je potřeba udělat, ne na překážky
2) připusťte si úspěch – zbavte se pochybnosti a negativního myšlení a připusťte, že i vy můžete mít úspěch a splnit si svůj sen. Můžete meditovat na uvolnění bloků a negací.
3) každý den jeden malý krok – stanovte si postupné malé cíle, které budete průběžně plnit a tím se budete posouvat dopředu.
4) odměňte se – nezapomínejte, že pochvala a ocenění dělá zázraky. Za sebemenší pokrok se pochvalte a odměňte.
5) vzdělávejte se – pokračujte ve vzdělávání se v dané oblasti, ve které chcete dosáhnout změnu. V případě potřeby požádejte o pomoc odborníka nebo průvodce, který vám pomůže danou změnou projít. 
4)      Výmluvy
Výmluvy jsou jenom odůvodnění, proč nemůžete, nebo nechcete uspět, např. vůbec nemáte čas, máte málo peněz, jste moc mladí, nebo naopak moc staří atd. Určitě znáte přísloví: „Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.“ Zkuste to teda obráceně. Napište si důvod, proč chcete uspět. Co to bude znamenat pro váš život, jak vás to obohatí, co nového vám to přinese do života, jak to budete prožívat – kolik radosti, štěstí, spokojenosti, nadšení, energie vám přinese splnění vašeho snů a jak tím také můžete pomoct i druhým. 
5)      Strach
Strach vede člověka k neúspěchu, protože ho svazuje, nutí ho smířit se se stávajícími podmínkami, drží ho u zdi, nedovolí mu vykročit za jeho komfortní zónu, člověk je jako slepý, nevidí nebo přehlíží příležitosti ke změně. O strachu bychom mohli popsat stohy papírů. Zaměřím se na proces uzdravování vnitřního dítěte. Hodně strachů si totiž vytváříme v sobě v době našeho dětství, kdy nám jak rodiče, tak učitelé ve škole a další autority neustále připomínali, čeho všeho bychom se měli bát, dávat si pozor a být opatrný, aby se nám něco nestalo. V té době to určitě mysleli dobře. Jenom nám už pak nikdo neřekl, jak ten strach bychom měli zvládnout a překonat.
A tak si ho neseme dál a ovlivňuje nám dospělý život. V mnoha případech může pomoct právě práce s vnitřním dítětem. Vrátit se do dětství a uvolnit strach a obavy. Strach je velice těžký nepřítel a soupeř, proto nikdy není od věci si říct o pomoc a vyhledat odborníka pro jeho zvládnutí. Sami na tom můžete pracovat tak, že navážete kontakt se svým vnitřním dítětem, že s ním budete komunikovat, budete se ho ptát, z čeho má strach, co potřebuje, co se vám snaží tím strachem říct, na co vás chce upozornit a co pro něho můžete udělat, aby se cítil v pořádku a v bezpečí. 
 
Ať se snažíte zpracovat svůj strach, zvládnout výmluvy anebo posílit svou vytrvalost a víru mějte na paměti, že je to proces. Dopřejte si čas na zvládnutí jednotlivých kroků, které vás vedou k poznání sebe sama, k vyjádření vašeho potenciálu a k plnění si svých snů. Nevzdávejte se 🙂
 
Bc. Anna Bartošová

                                           lektorka, terapeutka, autorka Akademie života

                                                     www.annabartosova.eu

 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account