Vzpomínáte si ještě na svůj první pěstovatelský pokus, kdy jste zasadili první semínko do hlíny a čekali? Každý den s netrpělivostí přibíhali ke kelímku od jogurtu a okukovali, jestli už se náhodou neklubou první lístky? S radostí semínko zalívali a těšili se, až se z něj vyklube rostlinka. A pak to přišlo, první lístky na světě, každý den se rozvíjející víc a víc. Rostlinka začíná růst, jsou tu další lístky, první květy a časem i plody. Malý zázrak přírody.
Máte taky občas ten pocit, že se nám vytratilo to dětské nadšení a očekávání a často žijeme pod tlakem produkovat hotové plody? Ale jaksi už není čas na to sázet, zalévat, čekat a těšit se? Ve škole, i v práci se od nás očekávají hotové výsledky. A možná se málo klade důraz na postupný vývoj, jako když dopřáváme rostlince dostatek času pro nové lístky a rozvíjející se kvítky. Jenže právě až ty plody jsou přece to, co přináší užitek, nebo ne?

Sami ale určitě znáte ten pocit, kdy si koupíte v supermarketu obří jahody, naleštěné jablko, nebo jinou pochoutku a po zakousnutí zjistíte, že je to jen nafouknutá bublina bez chuti a vůně. A není nad ty chutě a vůně plodů ze zahrádky, i když často nevypadají jako kandidáti do reklamy. Jak tedy vypěstovat chutné plody a neumřít při tom hlady? Sama se s netrpělivostí potkávám denně v koučovně, kdy je často tím nejdůležitějším krokem uvědomění, že změna a vývoj vyžadují čas. Nutno dodat, že si to často sama musím připomínat při svém podnikání a netrpělivém očekávání nových a lepších výsledků. Dělám něco špatně, že už nemám talíř plný voňavých jahod? No jasně, zapomněla jsem se těšit z prvních lístků a už bych chtěla chutné jahody, ale ty by přece pod umělým osvětlením nakonec nikdy nebyly sladké.

Jak se tedy opět radovat z cesty?

  Dopřejte si pro cestu k cíli dostatečný čas i s rezervou
  Vytyčte si záchytné body na cestě a oslavujte jejich dosažení
  Vytyčte si denní nebo týdenní plán 
  Sledujte své každodenní pokroky
  Neshazujte tempo svého vývoje a dopřejte si zrání
  Na konci každého dne/týdne zhodnoťte, jak se vám dařilo plán dodržet
  Učte se ze své cesty a upravujte plány podle předchozích zkušeností
  Sledujte, zda vás proces těší
  Co by vám pomohlo proces si užít víc?
  Pečujte o sebe se stejnou trpělivostí a láskou, jako o malou rostlinku

Přeji vám hodně radosti při rozvíjení vašich vloh
Kristina Rumlová,
kouč pro více radosti
www.coach4joy.com
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account