172

Pojďme se pobavit o takzvaných “špatných jablkách” – a teď nemluvím o tom nakousnutém, bez kterého bych osobně nemohla přežít jediný den:-)

Jde o určitý typ lidí, kteří jsou chronicky nešťastní, možná emocionálně nestabilní, ničí týmovou dynamiku, jednají proti firemní etice, neuznávají její hodnoty, zakládají si na pomluvách, neváží si svého nadřízeného a podkopávají jeho autoritu. Dost často jsou to i nepoctiví lidé bez špetky loajality. Ovšem pozor, mohou být velmi oblíbení v týmu, neboť mimo pracovní prostředí jsou zábavní, vtipní a dobře se s nimi “paří”. Také jsou zkušení, mají praxi a ve firmě už jsou nějaký ten pátek,  tudíž je síla samotné persony velká.
Ale takový  “joker” opravdu ovlivní svojí přítomností celý tým. Jaká pak asi bude morálka lidí kolem něj? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že takový jedinec dokáže narušit podnikání společnosti a dlouho trvá, než  se vnitřní dynamika týmu a jeho pozitivní duch navrátí a stabilizuje. Negativita jediného takového člověka je tedy všudypřítomná a destruktivní a dost rychle se šíří. Jistý experiment zaměřený na efektivnost týmu a špatné chování zaměstnanců zjistil, že jeden nepoctivý zaměstnanec sníží výkonnost pracovní skupiny o celou třetinu na 40 %. Jde o tzv. toxicitu a ta se dokáže šířit velmi rychle.
Co s tím?
Je nezbytné vyhledávat do svého týmu správné lidi a používat k tomuto účelu i testy osobnosti – právě tak máte šanci poznat člověka, který je emociálně nestabilní, zlý či nepříjemný. Jakmile jsou ve vašem týmu tito lidé, může být velmi těžké se jich zbavit. Většinou se nechovají nepatřičně, proti pravidlům, takže jim nemůžete nic vytknout. Avšak ve chvíli, kdy toxickou osobu ve svém týmu najdete, začne vám být  jeji chování předvídatelnějším a srozumitelnějším.
Dívejte se pozorněji
Prvním krokem je bližší pohled na zaměstnancovo chování a na to, co to způsobuje. Je člověk nešťastný v práci? Bojuje v osobním životě? Je frustrovaný spolupracovníky? Potkejte se s ním, mluvte s ním. Pokud zjistíte, že existuje důvod, proč se chová tak, jak se chová, nabídněte mu pomoc.
Dejte jim přímou zpětnou vazbu
V mnoha případech a po většinu času si toxičtí lidé neuvědomují vliv, který mají na ostatní, a že se chovají doslova ničivým způsobem. Jsou příliš zaměřeni na své vlastní chování a potřebují si uvědomit a pochopit širší dopad. Proto je velmi důležité dát jim přímou a čestnou zpětnou vazbu, aby pochopili problém a měli příležitost něco změnit. Platí standardní pravidla zpětné vazby: objektivně vysvětlete chování a jeho dopady pomocí konkrétních příkladů. Dejte jim šanci mít pozitivnější dopad na lidi.
Připusťte si, že někteří lidé se nezmění
Samozřejmě, vždy byste měli doufat, že se člověk může změnit, ale ne každý bude reagovat na výše uvedené taktiky. Někteří lidé jsou buď neschopní se změnit nebo prostě nechtějí. Další výzkumy o podrážděnosti zjistily, že 4 % lidí se chová tímto stylem jen proto, že si myslí, že je to zábavné. V těchto extrémních případech byste měli vědět, že nebudete schopni nic zlepšit a změnit.
Dokumentujte všechno
Pokud dojdete k závěru, že se opravdu potřebujete s danou osobou rozloučit, zkuste formální stížnosti a relevantní informace z hodnocení výkonu. Pro vás je důležité, že chcete chránit sebe a společnost a ukázat zaměstnanci přesné důvody, proč jste s ním nespokojen a proč je propuštěn, případně by mohl být propuštěn.
Je důležité nenechat věci plynout přirozeně a doufat, že se situace nějak časem vyřeší. Pokud daná osoba nastavené hranice nerespektuje a překračuje je ve svém chování, není pro vás, ani pro váš tým, přínosem.
Autorem článku, Lenka Nejedlá, Marketing Specialist

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account