Než se pustíme do investování, tak si musíme uvědomit do čeho – zjistit si něco o daném fondu apod., abychom nebyli nepříjemně překvapeni. Pokud máme nereálné očekávání, nutně budeme jednoho dne zklamáni.

– vytvořit si portfolio z více fondů – nějaké rizikové, dluhopisové a já mám i nemovitostní. Je to z toho důvodu, že když jiné bude padat – na druhém můžu vydělávat a v případě, že potřebuji něco jinde přikoupit budu mít rezervu. Nesmím také investovat všechny prostředky, co mám. Musím mít rezervu. A musím se připravit na situaci, kdy fond spadne o 10% nebo i o 20%. Je dobré znát historii fondu. Něco jiného je, když nakoupím a graf je na vrcholu. Naopak když jsou trhy dole, tak už nemají kam spadnout.
– když trhy padají, tak se musí ředit. Přikupovat.

Představte si: Koupíte fond. Očekáváte zisky a jste schopni se smířit se ztrátou 5% z hodnoty investic. Ale ono to spadne o 30%. Nevíte, co s tím, jste zmateni, panikaříte a rozhodujete se zbrkle pod vlivem emocí. Jiná situace nastává, když víte, že držíte investici a ta může spadnout třeba i o 50% a kdyby jste s tím počítali. Pokles o 30% neohrozí vaši situaci, nepocítili byste finanční nouzi a věděli, že není třeba panikařit. Že je třeba jen trpělivost.

Kniha nám vždy pamůže. Bez teorie a zkušeností jiných to nelze.

Základem investičního rozhodování je správná volba mezi výnosem a rizikem. Investování je totiž ovládáno dvěma emocemi: chamtivostí a strachem. Chamtivost vás bude lákat k vyšším výnosům a potáhne vás k rizikovějším investicím. Jakmile se na trhu nebude dít nic dramatického, nebudete vnímat riziko a chamtivost převládne. Rizika si nevšimnete.
Jakmile ale na trhu dojde k poklesům a začne se odehrávat nějaké drama, převládne strach. Budete se bát, kam až mohou ceny klesnout. Pokud strach neovládnete, ale strach ovládne vás a vaše rozhodování, investice ukončíte. Skončíte se ztrátou.
Proto si před investováním vždy položte otázku: Jsem schopen nést riziko investice? Představte si, že investujete danou částku a představte si, že došlo k nejhoršímu. Jestli je to pro vás nepřijatelné, není investice určena pro vás.

Investování není jenom jednorázová záležitost. Investovat neznamená koupit fondy, zapomenout na ně a za 5 let je vyzvednout. Je dobré o investované peníze pečovat.
Péče ovšem neznamená, že bychom měli sledovat své investice denně.
Přílišná péče může být na škodu – můžeme přeskakovat mezi fondy a jen ztratíme.
Přiblížení konce investice: část majetku z akcií můžeme přesunout do konzervativních fondů.

INVESTORSKÉ CHYBY = Neexistuje jednoduchá a rychlá cesta k bohatství. Výběr nejvýnosnějšího fondu podle minulosti. Řízení dle emocí – nechat se ovládat chamtivostí nebo strachem. Chamtivost funguje v dobách, kdy se trhům daří. Strach funguje v dobách, kdy se trhům nedaří. Trhy klesly o 10%, 20% nebo 50%. Investoři vidí sestupný trend , počítají ztráty a chtějí zabránit dalším a prodávají. Místo aby měli trpělivost a počkali, až se doba zklidní.

 
Zdroj obrázků: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account