Síla a moc hudby byla objevená již za doby králů ve staré době, kdy se používalo tóny harfy pro uklidnění a boj s depresí. Už v bříšku jsou děti schopné vnímat pocity spojené s tóny, které vychází z venku, co poslouchá matka má velký vliv na miminko. Hudba je balzám pro duši, dokáže uzdravovat, pomáhá uvolňovat napětí a stimuluje celé tělo.
V dnešní době se muzikoterapie používá při léčení nemocných s řečí, pro uzdravení citových vazeb mezi partnery nebo rodinou, pro zapojení tělesně postižených do pohybových aktivit
Možná si její účinky až tak neuvědomujeme a bereme ji jako samozřejmost, ale bez muziky by náš život byl velice chudý a prázdný. Jsme hodně vnímaví na zvuky, tóny, rezonance, osobní projev, tvořivost a hudba rozvíjí naši osobnost i kreativitu. Nenásilným způsobem nás motivuje ke zpěvu, tanci a pohybu.
Při muzikoterapii dochází ke cvičení paměti díky zpívání textů, k procvičování prstů při hraní na nástroje, používá se správně dech, zlepšuje rytmus srdce
Klient má možnost si vybrat zda se chce hudbě věnovat individuálně nebo ve skupinové terapii. Podle druhu problému se terapeut s nemocným dohodne na způsobu léčby, zda zvolí zpěv a vnitřní projev pomoci zvuků nebo hraní na nástroj. Pro mnohé je uvolňující tanec v rytmech hudby. V mnoha případech nejde o nemoc, ale o vnitřní blokace, které je třeba odbourat.
Smutným a psychicky nemocným lidem pomáhá poslech uklidňujících tónů,
kdy o samotě vnímají své pocity, sbírají sílu na další dny a vnitřně relaxují. Některé pomáhá uvést do života živá hudba a lidé kolem. Už staří Indové hráli na různé nástroje a jejich obličej zářil štěstím a spokojenosti. Hudba nám dává potřebnou energii a evokuje nás k tanci. Rádi ji posloucháme kdekoli můžeme, při práci, v autobuse, na procházce, při jízdě na kole, doma, před usnutím, zpíváme si podle nálady a učíme vnímat hudbu i naše děti. Každý kdo může, se dle svých možností zapojuje a otevírá svůj vnitřek přílivu radosti, životní energie.
Pokud chcete být v klidu, volte melodie plné harmonie a souhry, například relaxační hudba bez slov, zvuky velryb, tekoucí vody, přírody mají uklidňující účinky. V případě zamilovanosti vám budou sedět romantické písničky pro zamilované. Při smutku se dá dobře vyplakat u lyrických tónů klavíru s melancholickým nádechem.
V 19. století patřila muzikoterapie mezi zakázané věci, byla spojovaná se šarlatánstvím
Je dobře, že dnes všichni chápeme její pozitivní vliv na náš organismus a nikdo nám nezakazuje hudbu poslouchat, ani využívat pomoci terapeutů, kteří moc dobře vědí, jak nám mají pomoct. Za pomoci hudby se nám podaří najít vnitřní rovnováhu, pochopit své pocity, načerpat novou energii a pustíme do svého života úsměv, spokojenost, radost.
Německý teolog, kazatel, reformátor a zakladatel protestantismu, Martin Luther řekl o hudbě pár krásných vět, které si dovolím zde citovat:
„Hudba je jedním z nejkrásnějších a nejnádhernějších darů božích. Je jedním z nejlepších umění. Noty oživují slova. Hudba zahání smutek, jako bychom se dívali na krále Saula. Je nejlepší útěchou pro zarmoucené lidi, jí se srdce upokojí, občerství a osvěží.“
Blogerka Michaella
(zdroj obrázků: pixabay)