Helena Zmatlíková se narodila 19. Listopadu 1923 jako Helena Werhrbergerová. Studovala školu kresby a propagační grafiky. Již během studií si přivydělávala jako módní kreslířka. Po studiích nejprve pracovala v ateliéru Melantrich, pak se osamostatnila, ale nakonec přešla pod nakladatelství Albatros jako jeho kmenová ilustrátorka. Za své dílo získala řadu ocenění za nejkrásnější knížku. Podílela se i na Světové výstavě v Bruselu 1958.
 


 
Známé jsou její ilustrace Honzíkovy cesty od Bohumila Říhy a dětských knížek od Eduarda Petišky. Podobně známé jsou i Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Mezi její nejoblíbenější knížky patřilo Aškenazyho Putování za švestkovou vůní, Collodiho Pinocchiova dobrodružství a Malý princ od A. de Saint-Exupéryho. Kromě knih ilustrovala i mnoho leporel pro nejmenší. Pracovala i na animovaných filmech, například na večerníčku Domeček u tří koťátek.
 
V necelých osmnácti letech se provdala za Ivo Zmatlíka, který pracoval ve vydavatelství. Manželství dlouho nevydrželo, ale před koncem války se narodil jediný syn Ivan. Na počátku 50. Let si Helena vzala Malíře Zdenka Seydla, který ji seznámil s fenomenálním výtvarníkem Jiřím Trnkou.
 


 Zdroj obrázků google.cz.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account