Jaký výchovný styl přinese vašim dětem úspěch? Porovnání Hodkingsona a Chua

Před lety vyšla kniha Amy Chua Battle Hymn of the Tiger Mother (Bitevní chorál tygří matky), což kontrastuje s knihou Toma Hodkingsona  Idle Parent (Líný rodič).

Kterým směrem je správné jít?

Líný rodič

Hodkingsonova filosofie výchovy je protipolém k výše zmíněnému „helicopter parenting“ – (rodič-vrtulník), neboť rodiče se podobně jako vrtulník vznášejí nedaleko svého dítěte, aby mohli včas reagovat na jakýkoliv podnět z jeho strany, jelikož nabádá rodiče, aby byli líní, neboli nechali dětem dostatek volnosti k tomu, aby se učily samy prostřednictvím interakcí s prostředím.
Líný přístup tak podporuje zodpovědnost dětí samy za sebe např. v tom, co budou mít na snídani, při hře jim věnuje jen minimální dozor a zdůrazňuje štěstí rodičů jako důležitý faktor v pociťovaném štěstí samotných dětí.

Tygří mámy

Pro asijskou výchovu je typický silný důraz na to, aby dítě podávalo co nejlepší výkony, čemuž jsou podřizovány ostatní složky jeho života.

Amy Chua je Američanka s čínskými kořeny, která ve své knize popisuje styl výchovy, kterým byla vychována sama a který uplatňuje na své dcery. Dcerám např. zakazuje sledování televize nebo hraní počítačových her, randění, volnočasové aktivity, které nesouvisejí s hraním na hudební nástroj nebo vzděláváním.

Pod jejím vedením jsou dcery nuceny dosahovat nejen nejlepších akademických výsledků (být nejlepší ve třídě je standard), ale také denně trénují minimálně tři hodiny na hudební nástroj, přičemž jejich matka neustále sleduje, zda je režim dodržován. Pro takový styl výchovy, typický pro asijské matky, se rychle ujal termín tiger mother (tygří matka).

Podle Chua děti samy od sebe nejsou schopny donutit se k soustavné činnosti, pomoci níž by mohly v určité oblasti dosáhnout mistrovství, a proto je zodpovědností rodičů, aby děti nezahálely a neplýtvaly tak svým potenciálem.
Domnívá se, že dosáhnutí vynikajících výsledků je něco, co děti i přes malou míru osobní svobody nakonec ocení, a za příklad dává své dvě dcery, které pomocí soustavného drilu dosáhly vynikajících výsledků nejen v oblasti školy, ale také v hraní na hudební nástroj. A co více: mají se svou matkou výborný vztah.

Ad článek – https://psychologie.cz/jste-liny-rodic-nebo-tygri-mama/

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account