Švýcarsko je federací a ač není součástí EU dokonale ztělesňuje její motto “jednotná v rozmanitosti”. Švýcarsko je zemí snů, pravidel a řádu. Opakem Portugalska. Rozhodnete-li se do relokace zainvestovat a uspějete, pravděpodobně tam již zůstanete. Rozhodně to ale není země vhodná pro batůžkáře a bohémy. Pokud tam chcete žít, musíte pro to mnohé udělat.
Jak na Švýcarsko a jaké jsou výhody a nevýhody země hodinek a čokolády jsem se zeptala Denisy Juna. Denisa je hnacím motorem mezinárodní PR agentury pyxis.media a české PR CZECH. Založila firmu v Česku, následně ve Velké Británii a před téměř třemi lety ve Švýcarsku, kde nyní také žije.
Práce ve Švýcarsku: na HPP, jako freelancer a nebo založit vlastní firmu? 
Pokud máte v plánu odcestovat do Švýcarska s cílem hledat práci až na místě, raději na to zapomeňte. Za prvé proto, že Švýcarsko je jednou z nejdražších zemí a za druhé pro získání rezidentury musíte mít pracovní povolení. To vše musíte stihnout do tří měsíců od překročení švýcarských hranic. Pokud se chystáte cestovat se svým partnerem, který zde nebude mít práci, vezměte se. Jedině tak totiž může získat povolení stejně jako Vy.
Pokud se do země stěhujete  jako zaměstnanec české firmy vyslaný do švýcarské divize nebo Vás najala rovnou mezinárodní firma ve Švýcarsku, obvykle Vám – v ideálním případě – pomůže i s relokací (najde školy a školky pro děti, některé zajistí i bydlení). Minimálně Vám ale zajistí pracovní povolení a dokumenty potřebné pro úřad k získání povolení v zemi žít.
Pokud jste freelancer, chcete jet na vlastní pěst a domlouvat si projekty až na místě, pak si veškeré výše zmíněné kroky musíte zajistit sami. I tak ale budete muset mít nějakou práci domluvenou už předem a potřebovat budete i potvrzení. S tímto potvrzením se pak můžete nahlásit do registru obyvatel. Zaevidují Vás do systému a připraví žádost o povolení k pobytu. Pokud ale chcete v zemi fungovat jako freelancer, připravte se na tvrdší podmínky při vyjednávání s úředníky. Budete muset doložit veškeré Vaše příjmy za poslední rok a podnikatelskou minulost. Jakmile úřady začnou řešit Vaši žádost o povolení k pobytu, dostanete doklady potřebné k získání podnájmu.
Zdravotní pojištění si platí každý sám a je o hodně vyšší než v Česku. Pokud chcete být pojištěni celosvětově s možností převozu z místa úrazu do Vaší nemocnice ve Švýcarsku zaplatíte 350 CHF (tedy necelých osm tisíc korun) za měsíc. Záleží ale na tom, v jakém kantonu bydlíte a jak moc široké pojištění chcete. Pozor si dejte i na to, že například zubní ošetření si platíte zvlášt.

Plaun da Lej

Na jakém principu fungují kantony? 
Švýcarsko je rozdělené na jednotlivé kantony, přičemž kanton je ekvivalentem státu. Švýcarsko je federací a pokaždé, když přijedete do jiného kantonu, je to na první pohled vidět v kultuře i architektuře. Nejpatrnější jsou rozdíly mezi francouzsky a švýcarsko-německy mluvícími. Každý kanton má své vlastní zákony a zvyky. Všechny ale spojuje úcta k tradicím, slušné chování, nápomocnost a hluboký respekt. Například jsem se nikdy nesetkala s neochotou vést dialog.
Pokud byste se rozhodli přesunout z jednoho kantonu do druhého, prakticky to pro Vás bude znamenat získání nové rezidentury, změnu SPZ, nahlášení změny rezidenční adresy všem úřadům.
Cowork centra nebo kavárny? 
Osobně zatím mohu srovnat pracovní zázemí v Lausanne (kanton Vaud), Ženevě, městu Zug (kanton Zug) a Curychu. Za mě je top Ženeva a Curych. Důvod? Jedná se o větší města s adekvátním zázemím a dostatečným počtem míst k práci. Co-work center je v těchto městech hned několik.
V Ženevě mohu doporučit Voisin, které je propojené s příjemnou kavárnou a uvolněným prostředím. Ze známých co-worků pak doporučuji Impact Hub. Místní kavárny jsou také dobře uzpůsobeny k práci. Kromě dobré kávy zde proto obvykle máte i přístup k vlastní zásuvce. Záleží proto spíše na každém, jaké pracovní prostředí upřednostňuje.
V Lausanne jsem osobně co-work centra nenavštívila, protože byla docela drahá. Poplatky se pohybovaly okolo deseti tisíc korun měsíčně a výborné kavárny, třeba jako Blackbird nebo Le Pointu, je plně nahradily.
V Zug se velikého výběru nedočkáte. Jsou tu asi dvě co-work centra, z nichž pouze jedno nabízí možnost networkingu, launch prostoru, dog friendly prostředí, stand-up pracovních stolů atp. Z 80 % se zde potkáte se zajímavými start-upy zaměřenými na oblast kryptoměn a blockchainů. Kaváren je zde také po skromnu.
Nejširší nabídku co-worků i skvělých kaváren najdete ze zmíněných měst v Curychu. Pokud si tedy můžete vybírat a plánovat, kde budete ve Švýcarsku pracovat, pro začátek pro vás budou lepší větší města, jako je třeba Curych, Ženeva nebo Basilej.

Maloja

Doporučení

    Pro cizince je vhodnější začít ve větších městech, kde najdou více soukmenovců.
    Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu, nechte se zaměstnat.
    Pokud máte problém vyřídit si dokumenty na českých úřadech, na Švýcarsko rovnou zapomeňte.
    Zákony se dodržují, neobcházejí.
    Respektují se i nepsaná pravidla – morální a etický kodex je závazný pro všechny a bez výjimek.
    Obrňte se trpělivostí. Ke všemu a všem přistupujte s pokorou a respektem. Můžete být kýmkoli, kdekoli, ale ve Švýcarsku začínáte novou etapu – tedy od pomyslné nuly.

Cestování
Příroda – hory, jezera – naprostá pohádka! Švýcarsko doporučuji na podzim či počátkem léta, kdy se celá scenérie barevně proměňuje. Konec měsíce srpna, září a začátek října jsou dechberoucí v oblasti Graubünden. Nevyzpytatelnými měsíci jsou duben a říjen, neboť je docela velká pravděpodobnost, že bude sněžit (z čehož se samozřejmě mohou začít radovat vyznavači zimních sportů). Švýcarská krajina nabízí různorodá vyžití, přírodu si můžete užít po celý rok a netřeba zdůrazňovat blahodárnost horského vzduchu.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account