Když se s ženami z mého okolí dostaneme na téma hormonální antikoncepce, často dostávám otázku, jak dlouho antikoncepci neberu a kdy jsem se  začala ladit sama na sebe, své tělo a jeho potřeby? Odpověď je celkem jednoduchá, antikoncepci jsem nikdy nebrala, vždy mi tak nějak přirozeně přišlo vnímat samu sebe a hlavně své tělo, které mi svými signály ukazuje, jak moc je v pohodě. A více jsem se ladit sama na sebe začala ladit ve chvíli, kdy jsem měla bolestivou menstruaci a odmítala jsem sahat po těch pilulkách na bolest či hormony, které by mi to dle lékařů měly srovnat. Ve většině případů se při této odpovědi na mě některé z žen podívá tázavě a přesně v ten moment se mi potvrdí, že jsem nastoupila na tu správnou cestu a je třeba o těchto tématech skutečně mluvit a šířit je.
Ano, je na každém z nás, co do toho svého těla nacpeme a že je pohodlnější potlačit vše, co s menstruací souvisí. O čem mluvím? O té horské dráze, na které si každý měsíc svištíme. Jsou to fáze plné elánu, kdy s velkým jekotem jedeme z kopce hlavou dolů a najednou nastupuje silná potřeba odchodu k odpočinku a relaxaci, kdy nastupují i depresivní nálady. Pak jen stačí mávnout tím kouzelným proutkem a to vše se mění na pocit štěstí, jako bychom právě vyjely z tuby tobogánu na denní světlo. A to skvělé nutkavé nezastavitelné puzení tvořit, které přichází ve chvíli, kdy zrovna spíme či řídíme a my musíme poslechnout a začínáme jednoduše tvořit. Stačí se jen pustit a ono to jede samo. 
Sama u sebe, kdy jsem s cykličností začala vědomě pracovat, začal se měnit ten můj vnitřní i vnější svět. Můj dosavadní šatník vystřídaly sukně a šaty a začala jsem si užívat toho, že jsem žena. Spolu s tím si užívám všechny ty proměny, ty čtyři tváře, které máme každá z nás. Můj cyklus není každý měsíc jak přes kopírák, stačí sebemenší změna – třeba stres nebo únava a menstruace se dostaví dřív. Ale už vím, co od svého těla mohu čekat a jak budu v které fázi reagovat. A to je tak velká úleva – dává mi to svobodu nejen v té tvůrčí oblasti. 
Svému cyklu začínám naslouchat a chce to nejen tu toleranci ode mě, ale i od mého okolí. 
Každá fáze našeho cyklu má co do sebe. Chcete-li se jednotlivým fázím podívat pod sukni, stačí jen kliknout na odkaz níže. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account