Ať se rozhlédnu kamkoliv do své minulosti, vidím jen diáře a přesné rozvrhy dne, které jsem si pečlivě plánovala den za dnem. I když nyní vím, že to nebylo tak úplně dobré a mnoho věcí pramenilo spíše ze skrytých traumat, jsem za tu zkušenost ráda – naučila mě určité disciplíně a rozvíjela tvorbu náhradních plánů. Ve svých diářích jsem ale zapomínala na to nejdůležitější – na sebe.

Cokoliv, jen ne já

Schůzky s kamarádkami, pracovní meetingy, úkoly, domácí povinnosti, rozvoz dětí, pár poznámek na straně a čárky za každou sklenku vody – to je realita našich diářů. Ani nemrkneš a všechny kolonky jsou plné všeho, jen ne času pro sebe a ty na konci dne zjistíš, že sis ve své agendě nenašla ani třicet minut pro své potřeby.

Jsme tak zavalené povinnostmi, vnímáme silný pocit viny při nedostatečném nasazení nebo ze sebe neumíme udělat prioritu? Za sebe mohu říct třikrát ano – není jednoduché neztratit se v denní agendě a myslet i trochu na sebe. Čas navíc bychom totiž mohly věnovat úklidu, partnerovi, dětem – cokoliv, jen nemyslet na sebe.

Tip: Hledáš činnost, při které na chvíli zapomeneš na vše kolem? Pak se mrkni na tyhle sady.

Čas pro sebe není sobectví

I když jsem máma dvou dětí, poměrně dlouho mi trvalo pochopit, že den má pouze 24 hodin a že není dobré se strhat, jelikož další den budu nepoužitelná. Nezbývalo tedy nic jiného, než se přestat schovávat sama před sebou a začít si odpovídat na otázky, proč sama sobě nejsem prioritou. Začala jsem si víc dovolovat, myslet na sebe a hlídat si svůj čas – to vše pomalu a v jemnosti.

Každá z nás si během vteřiny najde minimálně pět důvodů, proč nemůžeme být na prvním místě svých priorit. Ať už je důvod jakýkoliv, měla by sis uvědomit, že péče o sebe není sobecká činnost, ale nezbytná součást života pro udržení duševního a fyzického zdraví.

Tip: Potřebuješ se vypsat ze svých pocitů?

Jak si to tedy celé poskládat?

Na začátku si vždy sepíšu svou denní agendu, abych zjistila, jak na tom jsem – zda je někde prostor nebo mám ten den moc práce. Poté se dívám, kam mohu vložit alespoň hodinu pro sebe a pokud prostor není, najdu si ho tím, že něco nemilosrdně vyškrtnu. A co dělat, když diář nepomáhá? V takovém případě je dobré zadat ještě upozornění do telefonu, že je čas myslet na sebe a vzít se třeba na vycházku, vypsat se do deníku, tvořit, zahrát si na hudební nástroj nebo jen tak být.

Hodina pro sebe

Každý den bys pro sebe měla najít alespoň hodinu času. Pokud jsi ale zavalena povinnostmi a kamkoliv se podíváš, vidíš jen nedořešené úkoly, myslet jen na sebe může být trochu problematické. Co tedy znamená hodina pro sebe? Odpověď musíš najít v sobě – mělo by jít o něco, co ti udělá radost, u čeho zapomeneš na svět okolo a ponoříš se do okamžiku tady a teď.

I když to může být někdy náročné a objeví se přitom spousta emocí, čas pro sebe nese řadu benefitů, mezi které patří i rovnováha. Pokud cítíš, že ta ti v životě trochu chybí, zkus se zamyslet, kde můžeš ubrat a udělat si čas i pro sebe sama.

Fotografie: Objevovna, se schválením autora

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account