S největší pravděpodobností budete znát některé z těchto symbolů, ne-li všechny. Pojďme si tedy přiblížit význam, dá se říci, 10 nejdůležitějších duchovních symbolů, které jsou fascinující díky své posvátnosti a mohou na nás stejně tak i silně zapůsobit čistě svou podobou. Studií jejich historie a hlubšího významu se můžeme cítit být propojeni s dávnou minulostí. Symboly dokáží zaujmout i díky jejich vlastní vizuální síle, která dýchá mystikou a dávným tajemstvím. Co tedy jednotlivé symboly znamenají?
 
Hamsa_Veronika Kovarova
1. Hamsa – symbol také nazýván Ruka Fátimy nebo Ruka Marie
Hamsa je z arabštiny a znamená „pět“, reprezentuje 5 prstů ruky. Zobrazuje dlaň pravé ruky, což bylo v mnoha společnostech během historie považováno za znamení ochrany a je často kombinovaný s okem ďábla, aby odradil každého, kdo by Vám chtěl ublížit. Historie říká, že pokud se na Vás bude někdo dívat se zlými úmysly, tento symbol Vás ochrání, tedy pokud jej u sebe budete nosit. Počátky používání amuletu spadají až do časů starověké Mezopotámie (dnešní Irák).
 
Strom zivota_Veronika Kovarova
2. Strom života
Věděli jste, že strom života byl reprezentován řadou kultur a náboženstvím po celém světě. Také je důležité zmínit, že strom života, známý také jako strom světa, je spojen s narozením, se životem, smrtí a se znovuzrozením v průběhu života. Křesťanství udává, že strom života vyrostl v Rajské zahradě, z kterého Adam a Eva utrhli zakázané ovoce. Obecně je strom života považován za symbol spojení čtyř elementů Země (země, vítr, vzduch a oheň) a současně představuje, že vše je nekonečně propojeno.
 
Ankh_Veronika Kovarova
3. Anch – symbol také nazýván Nilský kříž
Anch je egyptský hieroglyf a znamená „život“, též narození, znovuzrození a oživení nebo nesmrtelnost. Velmi často bývá vyobrazován v souvislosti s bohyní Isis, která patřila k nejuctívanějším bohům starého Egypta a jako manželka boha Usira a matka boha Hora a představovala patronku života. Legendy také říkají, že staří Egypťané jej používali k usměrnění a pročištění sexuální energie během aktu. V dnešní době jej lidé používají jako symbol života a duchovní moudrosti.
 
Oko Hóra_Veronika Kovarova
4. Horovo oko
Horovo oko je silným symbolem ochrany spojovaným s bohem Horem, ve starověkém Egyptě známý také jako „vše vidoucí oko“. Symbol měl za úkol chránit faraona v průběhu jeho pozemského i posmrtného života. Námořníci ze starověkého Egypta a Středního východu měli často symbol zavěšený na přídi svých lodí, aby tak zajistili bezpečnou plavbu po moři.
 
Lotosovy kvet_Veronika Kovarova
5. Lotosový květ
Velmi důležitý spirituální symbol nejen v budhismu, ale i několik jiných náboženství jej uctívají jako znak osvícení. Symbolika lotosového květu představuje transformaci a cestu z temnoty. Květ vyrostl z temné, blátivé vody materialismu, aby mohl rozvinout své okvětní lístky na slunečním svitu. Tento symbol je také silným znamením oddělenosti, a to díky kapkám vody, které snadno stečou z povrchu květu.
 
Jin a jang_Veeronika Kovarova
 6. Jin a jang
Tento znak symbolizuje harmonizaci duality a značí sjednocení mužské a ženské energie. Jin a jang představuje rovnováhu mezi světlem a temnotou, poskytuje celostní postoj, jak žít smysluplný život. Koncept jin – jang má původ v dávné čínské filosofii a popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, které se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru. Jin je tmavší element; působí smutně, pasivně, tmavě, žensky a koresponduje s nocí. Jang je světlejší element; působí vesele, aktivně, světle, mužsky a koresponduje se dnem. Jang je často symbolizovaný ohněm a větrem.
 
Pentakl_Veronika Kovarova
7. Pentakl
Tento symbol je často špatně chápán a někdy označovaný jako symbol satanistů, ale pentakl podle dávné mytologie symbolizuje „kvalitu muže“. Pentagram – pěticípá hvězdice, kdy 4 hroty představují 4 elementy – voda, vzduch, oheň, země – a pátý hrot směřující vzhůru představuje ducha. Pentakl je kruh nebo disk často zdoben posvátným písmem či magickými symboly a pentagramem, používá se k posvátným rituálům jako ochrana.
 
Caduceus_Veronika Kovarova
8. Caduceus (Kaduceus) – symbol také nazýván Hermova hůl nebo Merkurova hůl
Symbol převážně používaný „mylně“ ve zdravotnictví. Kaduceus je atributem boha Herma, který byl nazývaný poslem bohů. Znak obsahuje dva vinoucí se hady podél okřídlené hole. Taktéž se významově dotýká astrologie, a to zastoupením planety Merkur, neboť římská mytologie přejmenovala boha Herma na Merkura. Kaduceus představuje primární životní sílu (plazí – instinktivní – Kundalini energie, toť symbol hadů). Z dvojice hadů je jedna ženská, druhá mužská a spojením těchto energií vzniká šance k dosažení pomyslných křídel nového života.
 
Dharma_Veronika Kovarova
9. Kolo dharmy – symbol také nazýván Dharmačakra nebo Kolo zákona
Kolo dharmy je symbol reprezentující Buddhovo učení a jeho cestu k probuzení. Dharmačakra patří mezi osm šťastných symbolů. Dharma – volně překládáno jako zákon nebo cesta a jedná se o cestu k univerzální pravdě, univerzální pravdu samotnou a způsob života vedoucí k minimální akumulaci karmy. Představuje individuální vnitřnízákon, který „musí“ být následován, jestliže individuální život má být v souladu s přírodními zákony a univerzální pravdou bytí. Zajímavé je, že tento zákon je starší než samotný budhismus, datovaný od roku 2500 př.n.l.
 
Kvet zivota_Veronika Kovarova
10. Květ života
Jedním z hlavních symbolů posvátné geometrie je Květ života, který v sobě zahrnuje všechny způsoby stvoření. Podle New Age obsahuje Květ života fundamentální sdělení o povaze prostoru a času a může poskytnout jakési osvícení pro ty, kteří hluboce studovali posvátnou geometrii. Květ života je datován téměř ke každé starověké kultuře a je považován za jeden z nejposvátnějších znaků stvoření.
 
KALENDÁŘ 2021 s posvátnými symboly Vás bude týden co týden provázet a inspirovat moudrostí posvátných symbolů. 
 
Překlad: Mgr. Veronika Kovářová – mentorka pro ženy, spisovatelka, mystička – www.veronika.vision
Zdroje: cs.wikipedia.org, the-spiritualist.com
Článek je dovoleno šířit pouze s uvedeným autorským zdrojem a přiloženými odkazy.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account